2024. november 23. - Kelemen, Klementina

Sördal és Mesehab

Sördal - Mesehab címmel csuvas sördalokat gyűjtött össze legújabb lemezén a mesemondó, énekes Berecz András; a közönség december 5-én, a XII. kerületi művelődési központban hallgathatja meg e sokak előtt talán kevéssé ismert népcsoport rokondicsérő énekei
2008. november 29. szombat 14:27 - Hírextra
A sördal énekeit a testvérek, rokonok kiengesztelésére, megbékítésére, az öregek és a rokoni vendégségek magasztalására tartogatják a Volga folyó mentén élő csuvasok ma is. A lemez előzményéül a Rokonok söre című kötet szolgált néhány éve csuvas dalokkal, mesékkel, imákkal. Innen vezetett az út a rokondicsérő sördalokhoz.

Berecz András az MTI-nek elmondta: a világ népköltészetében ritka, hogy olyan mennyiségben és akkora leleménnyel dicsérje rokonait valaki, mint a csuvas, egyáltalán hogy ezt a témát dalra érdemesnek tartsa. Ha a magyar népdalokat nézzük ilyen szemüvegen keresztül, azt láthatjuk, alig szerepel ez a szó: rokon. A rokonainkról, a rokonságról sincs sok mondanivalónk - jegyezte meg a mesemondó, hozzátéve: "mikor ezt a témát osztogatták a világ kezdetén, akkor mi a sor végén, hátul cigarettáztunk".

A mesemondó Kodály Zoltánt idézte, aki azt írta: a csuvas zene magunk megismerését mélyíti. A csuvas zene sem maradhatott minden változás nélkül, de közelebb maradt az ősihez. A különbségek alatt a közös gyökeret megismerni és felismerni: ez a meg-megújuló gyönyörűség a vele való foglalkozásban.

A csuvas sördalok sok tanulságot hordoznak, könnyedén, és szinte öntudatlanul. Gennadij Ajgi, a nemrég elhunyt - Nobel-díjra is fölterjesztett - csuvas író szerint, ha ezek a rokondicsérő sördalok nem lettek volna, a történelem már rég "lefújta" volna őket a térképről.

A mintegy kétmilliós csuvas nép Oroszország területén, a Volga folyó mentén, Csuvasföldön, Tatárföldön és Baskíriában él. A 15. században kialakult népcsoport a bolgár-török népek fennmaradt utóda. A népcsoport másik neve az onogur volt, míg a mi másik nevünk a hungarus, az ungar, a venger, az onugur név megfelelője - mondta Berecz András, hozzátéve: nyelvük a volgai-bolgár nyelvcsaládba tartozik, földműveléssel, méhtenyésztéssel és szárnyasok nevelésével foglalkoznak.

Berecz András 2004-ben járt Csuvasföldön. Mint mondta, olyan helyekre juthatott el, ahol csuvas ősvallású emberek élnek, és láthatta azt is, ahogyan az aratás után, az első sört bemutatták Turának, a főistennek.

A mostani lemezbemutató koncerten erdélyi, vajdasági, felvidéki és magyarországi énekesek, zenészek működnek közre. Énekel Ivánovics Tünde, Juhász Katalin, Korpás Éva, Kovács Nóra, Kovács Judit, Navratil Andrea, Agócs Gergely, Antal Tibor, Bakos Árpád, Berecz András, Hetényi Milán, Monostori Gábor, Szabó Dániel, Szűcs Miklós. Furulyán játszik Juhász Zoltán, Sáringer Kálmán és az Utra Mari Kör. Tamburán kísér Fábry Géza, hegedül Gombai Tamás, cimbalmon játszik Szabó Dániel, dobol Geröly Tamás.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Kultúra témában
Szeret színdarabokat látogatni?
Rajongok a színházért!
Amennyiben időm és pénztárcám engedi, igazán örömmel teszem!
Évente egyszer-egyszer megesik
Évek óta nem voltam színházban, de szeretnék eljutni
Évek óta nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
Soha nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását