Földvár felé félúton
Két Tolna megyei földvár áll a simontornyai Leader-akciócsoport egyik tervének középpontjában. Felsőnyéken és Tolnanémediben az európai uniós vidékfejlesztési program segítségével egy középkori, illetve egy bronzkori földvár maradványait mutatják majd be.
2008. november 30. vasárnap 07:00 - Hírextra
Miklós Lajos, Tolnanémedi polgármestere az MTI-nek elmondta: a négy település - Simontornya, Ozora, Tolnanémedi és Felsőnyék - műemlékeire épülő turisztikai terv részeként Tolnanémediben a bronzkori földvárat teszik megközelíthetővé.
Az elképzelések szerint a községben egy 15 férőhelyes szállást alakítanak ki, jól járhatóvá teszik az egykori földvár helyszínéhez, a Nebojsza-dombhoz vezető, körülbelül egy kilométeres utat, a helyszínen pedig pihenőt, jelképes kaput és palánkot építenek. Hasonló tervei vannak a felsőnyéki önkormányzatnak azzal a középkori földvárral, amely egykor a falu mellett állt - közölte Ács István polgármester. A terv 75 millió forintból valósítható meg.
Tolnanémedi régészeti szempontból arról vált szélesebb körben ismertté, hogy Wosinsky Mór a 19. század második felében egy 138 darabos bronzkori kincsleletre talált a falu határában.
Miklós Zsuzsa, az MTA Régészeti Intézetének munkatársa az MTI megkeresésére közölte: Wosinsky után Torma István régész és ő maga is talált Tolnanémediben bronzkori cserepeket. A Nebojsza bronzkori földvár volt, ásatás nélkül azonban nem dönthető el, hogy a kisapostagi vagy a mészbetétes kultúra idején erősítették meg. Az elmúlt időszakban a földvár annyira lepusztult, hogy az erődítésnek csak kevés részlete figyelhető meg.
Felsőnyéken az erődítés a 13. században épült, a leletek és az oklevelek alapján pusztulása a 16. század elején következett be. A vár fő részét az 1980-as évek első felében tárta fel Miklós Zsuzsa. A kutatások során megtalálták egy 4 x 7 méter alapterületű épület alapjait, mellette a 13,4 méter mély ciszternát, a falat, valamint a paliszád - cölöpfal - egy részét is.
Forrás: MTI