TV2: Megamanipulációgyanú és botrány
Mindig is homályos folt volt a honi televíziózás területén a különböző szavazások, játékok rendszere. A mostani Megasztár-botrány pedig egyértelműen rávilágított, hogy akad rés a pajzson. A TV2 a mobilszolgáltatóra hárítana, a szavazás összesítésével megb
2008. december 3. szerda 13:20 - Gedei Szilárd
Először is: az emberek szeretnek játszani. Másodszor: szeretnek tévét nézni. Ha pedig ez a kettő összekapcsolható garantált az őrület. Ezt aknázzák ki a kereskedelmi tévék, és emelt díjas szavazásra biztatnak. Van azonban egy kis bökkenő a rendszerben, jelesül az, hogy bármikor beüthet a krach, mint ahogyan a TV2 Megasztár címmel futó "szuperprodukciója" esetében be is ütött.
Országos botrány
Az M Factory nem beszél
Pedig kérdeztük. Válaszul viszont mindössze egy kurta kis sort kaptunk, miszerint "A témában a TV2 az illetékes, hivatalos nyilatkozatot is tettek az üggyel kapcsolatban, így kérjük, hogy kérdéseikkel a csatornát keressék". Őket pedig már kerestük, de nem mondtak sokat, mindössze annyit, hogy a mobilszolgáltató a hibás. Egy nyúlfarknyi kis nyilatkozatra azért futotta a cég erejéből: "A műsoridő alatt sajnos kapacitásbeli problémák adódtak a mobilszolgáltatónál, a rendszer ugyanis nem volt képes feldolgozni a töménytelen mennyiségű szavazatot. Ezeket az üzeneteket a szolgáltató az adatvédelmi törvény miatt nem tárolhatja, és jelen esetben nem is továbbította az Aggregátornak (M Factory Kommunikációs Szolgáltató ZRt.)"
Szokásos szombat esti forgatókönyv szerint zajlott a műsor november 22-én is mindaddig, amíg sok-sok szavazni vágyó azt nem tapasztalta, hogy kedvencére leadott voksát visszadobja a rendszer. Lett is országos felháborodás a hibából és azóta boldog-boldogtalan magyarázott már valamit az ügyben, de a legfontosabb kérdésre, miszerint mi a garancia arra, hogy nem manipulálják ezeket a szavazásokat még nem érkezett adekvát válasz.
- Nekem már régen is gondjaim voltak, amikor egy újság például közjegyző előtt húzta ki a résztvevők közül a nyertest, hogy vajon nem lehetséges, hogy sokkal többen küldték be a megoldást, mert azt a közjegyző sosem tudta volna ellenőrizni - osztotta meg a közjegyző közreműködésével megrendezett játékok iránti aggodalmát
Strasser Tibor ügyvéd a Hírextrának. - Ezeknél a vetélkedőknél, ahol emelt szintű SMS-ekkel lehet szimpátia alapján szavazni, vajon milyen módon lehet azt ellenőrizni? - Strasser szerint ez a legnagyobb kérdés.
Közjegyzővel vagy nélküleA Megasztár produkció bárhogy is nézzük nem foglalkoztat közjegyzőt, legalábbis hiába keressük, nem mutatják meg. Ha pedig nem mutatják meg, az egyet jelent azzal, mintha nem is lenne. Ezt is és a többi felvetődött kérdést is fel szerettük volna tenni a TV2-nek, de ezt végül csak részben tehettük meg. Elérni ugyanis még el lehetett a Megasztár sajtósát, de értelmes választ kihúzni belőle már kevésbé volt egyszerű.
Nem szerencsejáték
A Szerencsejáték Felügyelet szerint az emeltdíjas SMS-ekkel történő szavazás nem minősül szerencsejátéknak, tehát nem is szólhatnak bele annak menetébe.
- Az egyik operátornál bennragadtak a szavazatok, ezek már a TV2 szolgáltatójának központjába el sem jutottak, és ez az operátor visszaküldött egy hibaüzenetet kapacitásproblémák miatt az ügyfeleknek. Ezek az elakadt szavazatok Tamarára, Lüszire és Krisztiánra egyaránt vonatkoztak, és mivel a mi szavazási központunkba nem jutottak el, a végeredményt nem befolyásolták. Ott ugyanis a zsűri döntése értelmében Tamarának kellett távoznia a versenyből - mondta el egy szusszra Magyar Rita, a műsor sajtósa a Hírextra érdeklődésére.
Jó, jó, elhisszük, de mi a franc az az operátor és legfőképp mi fán terem a TV2 szolgáltatója? Ezeknek a kérdéseknek a megválaszolásában továbbra is Magyar Rita segítségére számítottunk. A második kérdésre azonban egyszerűbb a válasz, a szolgáltató neve ugyanis publikus.
"Nem fordulhat elő többet..."
ORTT, Nemzeti Hírközlési Hatóság: nem tehetnek semmit
Sem az Országos Rádió és Televízió Testület, sem a Nemzeti Hírközlési Hatóság nem tesz, nem tehet semmit: utóbbi szerint ugyanis csak akkor indíthatnak vizsgálatot az esettel kapcsolatban, ha például valaki bejelentést tesz arról, hogy az érvénytelenül visszaküldött SMS-ért is díjat számoltak fel. Azaz a hivatalos szerveknek is meg van kötve a kezük, hiszen nincs egységes szabályban rögzítve a Megasztáréhoz hasonló elven működő emelt díjas SMS-ek, hívások háttere.
- M Factory-nak hívják a céget - mondta el Magyar Rita, de nem volt ez mindig így. Az első Megasztár szériát például még egy Telefor nevű cég segítségével csinálták végig. - Tehát nem az M Factory hibázott - folytatta az illetékes -, hanem az egyik operátornál akadtak el a szavazatok. Ez a szolgáltató azóta már megnövelte a kapacitását, tehát nem fordul elő többet - jelentette ki határozottan a csatorna megbízott nyilatkozója.
Beszéljünk tehát világosan: az operátor nem jelent mást, mint az egyik mobilszolgáltatót a mostani három közül. Persze nem akarták elárulni, melyik az, információink szerint azonban szinte biztos, hogy nem a "húszas". Marad kettő, tessék választani, bár nem is az a lényeg, hogy melyik cég hibázott, ha ezen az ellenőrizetlen területen szinte bárki tud csalni, ha akar.
- Nem hiszem, hogy csalnak - jelentette ki a Hírextra által megkérdezett jogász, Strasser Tibor - de ahol gép van, ott mindig lehet hiba. Semmi nem szabályozza a televíziókat, legfeljebb csak a saját játékszabályaik. Az egyiknél van közjegyző, a másiknál nincs. Viszont én a közjegyzőben sem bízom a szónak abban az értelmében, hogy bizony őt is meg lehet vezetni - osztotta meg álláspontját a Hírextrával a jogász.
Három esély a csalásraStrasser Tibor azt is elmesélte nekünk, hogy nem most, hanem tíz éve okozott neki gondot az egyik ügyénél az a probléma, hogy ha mondjuk tizenhat beküldő közül kellett kisorsolni kettőt, nem mindig tudhatták, hogy esetleg valójában nem tizennyolc volt, csak kihagytak kettőt - az ehhez hasonló lehetőségek mindig benne vannak a pakliban. Manapság pedig mindössze néhány kattintással bele lehet nyúlni a rendszerbe - a mobilszolgáltatónál, az úgynevezett aggregátor szerepét betöltő szolgáltató cégnél és a televíziónál is.
Három esély arra, hogy ha valaki mindenáron csalni akar, hát tudjon is. Garancia a tiszta játékra nincs, de a tévék nem is ígérnek. - Hinni kell, hogy jól csinálják - mondta arra Strasser, hogy jogilag szinte lehetetlen behatárolni a korlátokat és ellenőrizni a televíziókat. - Érdekes módon viszont jobban felmerül akkor a manipuláció kérdése, amikor csak néhány százaléknyi a különbség - tette még hozzá az ügyvéd.
- Bármikor újra megtörténhet ugyanez az eset, csak remélni lehet, hogy senki nem akar csalni - vonta le a nem túl rózsás következtetést végül Strasser. - Egy ponton túl bizalmi dolog ez, ráadásul akkor is érdekes a kérdés, ha bedöglik a rendszer. Érdekes kérdés, hogy ha megtörténik a hiba, meddig fogadható el a végeredmény és mikor kell már újrajátszani az igazság kedvéért. Vitray Tamástól hallottam nagyon régen, hogy a vetélkedőknél igazából nem az igazság, hanem a műsor érdeke a fontos. Ez a mondás pedig a mai napig áll.
A mondás ugyan áll, az emeltdíjas SMS-ekkel operáló televíziók hitele azonban egyre csak romlik. Még a végén teljesen meg is dőlnek, és akkor ki fogja megnyerni a néhány százezres nyereményt, amelyet általában felajánlanak ezek a tévék a telefonos játék győztesének?
Kereskedelmi tévék: akkor csalnak, amikor akarnak?Ne legyen ugyanis kétségünk afelől, hogy tízmilliókról van szó minden egyes adás alkalmával. S nem csak a TV2-nél, a másik "jómadár" nagy kereskedelmi csatorna, az RTL Klub is - és a kisebbek is, sőt nem csak a kereskedelmi csatornák - hasonló rendszerrel dolgozik. Azaz ha valamelyik este a Szombat esti lázat, vagy a Megasztárt, esetleg valamelyik reality-nek csúfolt förmedvényt nézzük a tévé előtt terpeszkedve, és ráadásul még a telefont is van kedvünk nyomkorászni, egyáltalán nem biztos, hogy a mi szavazatunk vagy éppen megfejtésünk oda érkezik, ahová azt szántuk.