Populációmentés duplázással?
Megkétszerezi tigrisállományát Malajzia az elkövetkezendő 12 évben, méghozzá úgy, hogy nagyobb védelmet biztosít a dzsungel azon területeinek, melyek az orvvadászok kedvenc zsákmányhelyei a veszélyeztetett nagymacskák szempontjából.
2008. december 23. kedd 10:50 - Hírextra
A maláj kormány mostani National Tiger Action Plan névre keresztelt terve szerint 2020-ra már ezer maláj tigris fog kóborolni a vadonban. Mindezt Sara Sukor, a World Wildlife Fund malajziai részlegének szóvivője mondta el. A szervezet egyike volt azoknak a természetvédelmi csoportoknak, amelyek segítséget nyújtottak a helyi kormánynak a terv kidolgozásában.
A helyi szervek becslései szerint Malajzia tigrispopulációja az utóbbi fél évszázad során háromezerről ötszázra csökkent. Ennek elsődleges oka az orvvadászat, illetve az emberi beavatkozás, az állatok természetes élőhelyének lerombolása. A vadállatok húsát külföldre exportálják és egzotikus éttermekben szolgálják fel, valamint a hagyományos kínai orvoslásban is felhasználják - ezek mindegyike illegális Malajziában.
A maláj tigriseket az 1970-es évektől óvják a vadvédelemre vonatkozó törvények, ám a National Tiger Action Plan a kormány első olyan komoly erőfeszítése, amely a populáció fogyásának egyszerű lelassítása helyett a folyamat tényleges megfordítását célozza meg. A kormány illetékesei valamint a természetvédők helyreállítják és felügyelik a dzsungelek azon kulcsfontosságú átjáróit, amelyek a tigrisek által lakott területek közelében húzódnak. Ezzel biztosítva a nagyobb élőhelyet az állatok számára, és valamelyest mérsékelve az infrastruktúra - utak, vonatállomások, olajvezetékek - hatását.
A kormány ezenkívül még a vadvédelemre vonatkozó törvények betartásának szigorúbb kikényszerítését is tervbe vette. A tigriseket elterelik azokról a területekről ahol emberekkel kerülhetnének "összetűzésbe", valamint növelik az állatok védelmére vonatkozó tudományos kutatások számát.
"Reméljük, hogy a terv sikeresnek bizonyul a különböző szervezetek együttműködésének szempontjából. Be akarjuk bizonyítani, hogy komoly felelősséggel viszonyulunk a vadvédelem ügyéhez" - mondta Sara Sukor. A természetvédők már régóta győzködték a helyi kormányt, hogy az határozottan lépjen fel a vadvilág védelmében, különös tekintettel a veszélyeztetett fajok illegális vadászatának és csempészetének eseteire. Ezen ügyek legtöbbje ugyanis eddig csak kisebb pénzbírsággal ér véget.
Forrás: MTI