Rugalmas ötvözet a hidak biztonságáért
Nikkelből és titánból készült rugalmas, emlékező fémötvözettel óvhatják meg a hidakat földrengéskor az összeomlástól - ezt jelzi az a tíz másodperces rázókísérlet, melyet amerikai kutatók végeztek el.
2008. december 30. kedd 20:11 - Hírextra
Az Egyesült Államok legnagyobb földrengés-szimuláló berendezésén, a Nevadai Egyetemen tesztelték az újonnan kifejlesztett, rugalmas fémötvözetet. A harmincméteres hídmodell betonjából hullottak ugyan le darabok, ám maga a szerkezet ép maradt.
A Los Angeles közelében található Northridge-t 1994. január 17-én hajnalban 6,9-es erősségű földrengés rázta meg, 9000 ember megsérült, 57-en meghaltak. Az egyetemi rázóasztalon most vizsgált modellt az egyik összeomlott hídról mintázták. A kutatók 10 másodpercig tartó, 8-as erősségű földrengést imitáltak, melyet sikeresen vészelt át az emlékező fémötvözettel megerősített építmény.
M. Saiid Saiidi kutatómérnök elmondta, hogy a nitonol fantázianevű nikkel-titán ötvözet az emlékező anyagok közé tartozik, alakváltoztatás után igyekszik visszanyerni eredeti formáját. A földrengést szimuláló kísérlethez három darab, egyenként 50 tonnás, egymással összehangolt rázóasztalt használtak a mérnökök. A több ponton elhelyezett érzékelők adatait számítógéppel dolgozták fel. Az első eredmények szerint az új ötvözet sikeresen vizsgázott.
"Következő tervem, hogy valódi hidaknál is alkalmazom, talán Kaliforniában" - mondta Saiidi a Reuters TV-nek.
Forrás: MTI