2024. november 22. - Cecília

Kitüntették a volt miniszterelnököt

Németh Miklós, a rendszerváltás előtti utolsó miniszterelnök vette át az idei Széchenyi aranyérmet Budapesten pénteken a Széchenyi Tudományos Társaság elnökétől, Széchenyi Mihálytól.
2009. január 23. péntek 18:15 - Hírextra
Laudációjában Shelley István, a társaság alelnöke elmondta: a rendszerváltás előtt bátorság kellett ahhoz, hogy Mihail Gorbacsovot, a Szovjetunió akkori vezetőjét Németh Miklós akkori miniszterelnök kész tények elé állítsa, és Magyarország elkezdje lebontani az akkori politikai rendszert. Németh Miklós érdeme, hogy "egyetlen puskalövés nélkül" történt a rendszerváltás, és adta át a hatalmat Antall Józsefnek, a következő miniszterelnöknek - folytatta.

Az est házigazdájaként Görgey Gábor kuratóriumi tag, volt kulturális miniszter Németh Miklósról kijelentette: ő volt az a politikus, aki békés átmenettel teremtette meg azt az államot, amelyre "az egész ország 1948 óta várt". Az ő munkássága - Antall Józsefével együtt - örökérvényű - tette hozzá.
Németh Miklós köszönő beszédében kijelentette: "Itt áll önök előtt a Magyar Népköztársaság utolsó, és a Magyar Köztársaság első, de nem szabadon megválasztott miniszterelnöke".
Arra is kitért, hogy "mi még túl közel vagyunk 1989-1990 történéseihez, ahhoz, hogy az eseményeket mértéktartó módon, objektíven megítéljük."

Beszélt arról, hogy 1989. március-májusban hosszú tárgyalások után sikerült meggyőznie az akkori pártvezetést, hogy lemondjanak a miniszterjelölési jogukról, ezután rögtön lecserélt két minisztert, s "ekkor jött el az igazság pillanata". Szólt az Ellenzéki Kerekasztal tárgyalásairól is, melynek keretében lefektették az új alkotmányos berendezkedés alapjait, megszülettek a polgári demokrácia "sarkalatos törvényei".

Állítása szerint már a tárgyalások során felhívta a figyelmet, hogy "nem jó, ha a gazdaságról és a szociálpolitikáról nincs megegyezés". Utalt arra is, hogy 2000 után 6-7 évig "Magyarország után dobták a pénzt", viszonylag olcsón jutott az állam kölcsönhöz, ám ezt a lehetőséget nem használta ki. Ebből kellett volna többek között az egészségügyet és az önkormányzati rendszert megreformálni - jegyezte meg.

"Ha a morál szelleme nem hatja át a mi politikánkat, igen-igen cudar idők jönnek ránk" - vélekedett.
Az eseményen megjelent többi között Boross Péter volt miniszterelnök, Gál Zoltán, az Országgyűlés volt elnöke, Szekeres Imre honvédelmi miniszter, Fazakas Szabolcs EP-képviselő és Surányi György, a Magyar Nemzeti Bank volt elnöke.

Eddig a következők részesültek a Széchenyi aranyéremben: Antall József miniszterelnök (posztumusz), Göncz Árpád volt köztársasági elnök, Joschka Fischer német ex-külügyminiszter, Király Béla nyugalmazott vezérezredes, az ,56-os nemzetőrség parancsnoka, Kosáry Domokos professzor, a Magyar Tudományos Akadémia volt elnöke, Václav Havel volt cseh köztársasági elnök, Viktor Juscsenko, Ukrajna államfője és Danilo Türk szlovén államfő.

A SZÉCHENYI TUDOMÁNYOS TÁRSASÁG ALAPÍTÓ TAGJAI:
Dr. Lippényi Tivadar (a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal elnökhelyettese), Mile Andor (a Geltron Zrt. vezérigazgatója), Dr. Vedres András (a Feltalálók Világszövetségének főtitkára)
A Társaság 2006-ban alakult és 2008-ban közhasznú szervezetté lett nyilvánítva.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását