2024. november 22. - Cecília

A soá egyetemi tárgy lett

Európában egyedülálló tárgyat vezetett be a római Sapienza egyetem: arra képezi a jelentkezőket, hogy miként tanítsák a soát, miként mondhatják el a zsidók elleni népirtás történetét oly módon, hogy soha ne merülhessen feledésbe Olaszországban. A tanfolya
2009. február 1. vasárnap 14:20 - Hírextra
"Nem sok időbe telik és már nem lesznek élő tanúi a zsidó népirtás borzalmainak, ezért új utakat kell keresni arra, hogy miként adhassuk át az erre a múltra vonatkozó ismereteket a fiataloknak" - magyarázta el az AFP-nek Renzo Gattegna, az Olaszországi zsidó közösségek uniójának elnöke, aki részt vett az egyéves kurzus előkészítésében.

"A több szakág eredményeit felhasználó tanfolyam legfőbb újdonsága, hogy nem annyira magára a történetre, hanem oktatásának módszereire összpontosít" - mondta el David Neghnagi, a kurzus koordinátora. "Diákjaink a történelem, a művészet, az irodalom és a pszichológia felől közelítik meg a témát, így például szükség van a társadalomtudományokra annak megértéséhez, milyen lélektani következményei voltak a soának a túlélőkre" - fűzte hozzá.

Amerikai és brit egyetemeken már régóta szerepelnek holokauszt-tanulmányok, de ezek magára a történetre, nem annak didaktikai módszereire helyezik a hangsúlyt. A holokauszt szó a második világháborús népirtást jelöli, amely nemcsak a zsidókat sújtotta, a soá névvel a zsidó holokausztot jelölik.

Az első évben a római hallgatók főleg azok közül kerültek ki, akik már tanították a soát, a továbbiakban azonban pszichológusok, újságírók és antropológusok is jelentkeztek, fiatalok és idősebbek Olaszországból és külföldről egyaránt - mondta el Neghnagi. Az érdeklődés olyan nagy, hogy időnként vasárnap is tartanak előadásokat. Három év alatt mintegy félszáz személy végezte el a kurzust, a legutóbbi, harmadik tanfolyamot tizenöten fejezték be diplomával.. A közvélemény érdeklődését tükrözi, hogy az ünnepélyes átadási ceremóniáról több olasz televízió is beszámolt.

"Először csak a téma érdekelt, de most, hogy elvégeztem a kurzust, megszeretném osztani tudásomat és részt akarok venni a soá emlékének ápolására létrehozott társaságokban" - mondta el az egyik végzett, már 60 éves hallgató a ceremónia alkalmából, miközben felesége fényképen örökítette meg a férfit friss diplomájával együtt.

A fasizmus értékelése és a soá több mint 60 évvel Benito Mussolini több mint két évtizedig fennállt fasiszta rendszerének bukása után is vitatéma Olaszországban. A II: Világháború idején mintegy 8 ezer olasz zsidót deportáltak, többségük Auschwitzban pusztult el. A soá áldozatainak teljes száma világméretekben pontosan nem ismeretes, a legtöbb becslés 5 és 6 millió közötti számot említ.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Kultúra témában
Szeret színdarabokat látogatni?
Rajongok a színházért!
Amennyiben időm és pénztárcám engedi, igazán örömmel teszem!
Évente egyszer-egyszer megesik
Évek óta nem voltam színházban, de szeretnék eljutni
Évek óta nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
Soha nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását