Az idősebb anyák jobb nevelők
Az idősebb anyák jobb munkát végeznek a gyereknevelés terén, mint fiatalabb társaik - legalábbis a kardszárnyú delfineknél. A 30 évet felölelő kutatás alapján a tudósok kimutatták: az idősebb nőstényektől született borjak túlélési esélye a kritikusnak szá
2009. február 3. kedd 18:13 - Hírextra
A 30 évet felölelő kutatás alapján a tudósok kimutatták: az idősebb nőstényektől született borjak túlélési esélye a kritikusnak számító első évben 10 százalékkal magasabb a fiatal anyaállattól születettekénél.
"Az idősebb állatok úgy tűnik jobb anyák, olyan utódokat hoznak a világra, melyeknek jobbak a túlélési esélyeik" - számolt be kollégáival Eric Ward, a seattle-i székhelyű Northwest Fisheries Science Center a Frontier in Zoology című tudományos folyóiratban. Ward és csapata az Egyesült Államok északnyugati és Kanada nyugati vizeiben élő kardszárnyúakat vizsgálta.
A kardszárnyú delfinek, vagy más néven orkák (helytelenül gyilkos bálnák) 15 éves koruk környékén válnak éretté, s körülbelül 40 éves korukig képesek szülni. "Munkánk alátámasztotta a korábbi kutatásokat, amelyek kimutatták, hogy a menopauza és a hosszú posztproduktív életszakasz nem csak az emberre jellemző vonások" - mondták a kutatók.
Szakemberek éveken át úgy gondolták, hogy egyedül az emberi fajnál alakult ki a menopauza. Népszerű elképzelés volt az is, hogy egy, a kisbaba körül segítő egészséges és nem leterhelt nagymama mind a bébi, mind pedig az anya számára hasznos lehet.
Azóta bebizonyosodott, hogy a kardszárnyú delfinek (Orcinus orca) szintén átesnek a menopauzán. Az emlős hosszú életű, a hímek 50, a nőstények akár 90 évet is élhetnek.
Ward és csapata 30 év adatait vizsgálta, hogy kiderüljön, a jellegzetes fekete-fehér nőstények közül melyek teljesítenek a legjobban a borjak nevelésében. "Az idősebb nőstények anyai tapasztalataik révén sikeresebbek voltak, de lehet, hogy csak nagyobb erőfeszítéseket tettek, mint fiatalabb társaik" - írták tanulmányukban a tudósok.
Forrás: MTI