Négynapos munkahét?
A kötelező oktatás az új eleme a miniszterelnök által kedden bejelentett kormányzati tervnek a már meglévő munkahelymegtartó programokhoz képest - közölte Tukacs István, a válságövezetek kezelésével megbízott kormánybiztos az MTI-vel szerdán.
2009. február 4. szerda 12:35 - Hírextra
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kedden azt mondta: a kormány átvállalná az ötödik nap munkabérét azoknál a cégeknél, amelyek a gazdasági válság miatt négynapos munkahét bevezetésére kényszerülnek.
A kormányfő szerint a tervezett konstrukcióban az ötödik napon munka helyett képzés zajlana a cégeknél. Az ötödik nap bérét az állam legfeljebb a szokásos napi bér 80 százalékáig, maximum a minimálbér kétszereséig vállalná át a munkaadótól.
A tervezett konstrukcióra uniós forrásokból 20 milliárd forintot különít el a kabinet.Tukacs István az MTI-nek elmondta: munkahelymegtartásra nemzeti forrásból már rendelkezésre áll hat plusz tízmilliárd forint. Közlése szerint az Országos Foglalkoztatási Közalapítványhoz január 23-tól már benyújthatók pályázatok.
A hatmilliárd forintos forrásból azok a munkáltatók kaphatnak támogatást, bérkiegészítést, akik a program időszakában kötelezettséget vállalnak arra, hogy vagy teljes, vagy rövidített munkaidőben, de továbbfoglalkoztatják meglévő dolgozóikat - mondta a kormánybiztos. Hozzátette: a 10 milliárdos program kedden indult, a munkaügyi központok rendszerén keresztül hozzáférhető
A két munkahelymegtartó program hasonló elven működik - közölte Tukacs István.
A kormánybiztos kormány terveit ismertetve elmondta: 20 milliárd forintos uniós forrást biztosítanának a 4 nap munka, egy nap képzés programra, azaz arra, hogy a munkavállaló csökkentett munkaidőben dolgozik, a fennmaradó időben tanul.
A kormány korábban azt tervezte, hogy uniós forrásból 57 milliárd forintot különít el arra, hogy a munkaadók járulékcsökkentésre pályázhassanak - mondta Tukacs István. Hozzátette: miután a kabinet adó- és járulékcsökkentési programot készít, ezt a forrást nem erre fordítanák, hanem ebből egyenlőre 20 milliárdot a fent vázolt programra különítenek el.
Tukacs István szavai szerint a 20 milliárdos uniós forrásból a munkáltató rövidített munkaidős munkavégzésre pályázhat, és arra, hogy oktatással pótolhassa ki a fennmaradó időt úgy, hogy a kieső bér hozzávetőleg 80 százalékát az oktatással töltött időre is megkaphassa a munkavállaló.
Forrás: MTI