2024. november 23. - Kelemen, Klementina

3000 éves titkokra derül fény

Fokozatosan feltárják a régészek egy 3000 éves kultúra emlékeit Észak-Kínában, a kínai civilizáció bölcsőjében. Az Isten háta mögötti Jangse falu temetője, amely a Sárga folyótól mintegy száz kilométerre található, egyre többet árul el a hajdani Csin (Jin
2009. február 7. szombat 14:13 - Hírextra
Másutt ezek a kincsek lázba hoznák a kutatók világát, az egyetemeket. Kínában, amely a világ egyik legrégibb civilizációja, mindez csak egy régészeti együttes a sok közül, amelyek közül nem egy még rejtve maradt. "Az 1980-as évek végétől eljött a régészet aranykora Kínában" - mondja Csi Kun-csang (Ji Kunzhang), a sanhszi-i régészeti intézet szakértője, aki a jangsei feltárást irányítja.

Való igaz, hogy a felfedezések egymás követik, és gyakran rendkívül értékesek. A kelet-kínai Anhuj (Anhui) tartományban például sok száz jáde tárgyat hoztak napvilágra az ásatásokon, ezek között van a hírek szerint az első olyan szobor, amely egy disznót örökít meg - a 88 kilós tárgy a neolitikumban készült.

2007-ben több mint 10 ezer porcelántárgyat és más régiséget emeltek ki a Hszisa (Xisha) szigetek közelében a tenger mélyéről, 700 évvel azután, hogy a Dél-kínai tengerbe süllyedtek. A rakományt szállító hajó feltehetően a "tengeri selyemúton" haladt, amely Délkelet-Ázsia felé vezet.

A jangsei temetőben, az egyik legpompásabb lelőhelyen 48 szekér és 105 ló maradványait találták meg, ezeket Csin állam egyik hajdani vezetőjével együtt temették el , aki a Kr. előtt 1120 és 881 között uralkodó nyugati Csou (Zhou) dinasztia idején tűnt ki győzelmes hadjárataival. Ehhez a lelethez fogható nem ismeretes a Sang (Shang) és a Csou (Zhou) dinasztiák által átívelt egész korban, Kr. e 1600 és 256 között.

A jangsei régészeti együttes sokkal régebbi, mint a szomszédos Senhszi (Shaanxi) tartományban feltárt híres agyaghadsereg. Mint Csi elmondta, a Kínát először egyesítő Csin Si-huang (Jin Shihuang) sírjánál talált agyagkatonák 600 évvel később készültek.

A jangsei fogatok egy része ceremoniális célt szolgált, vörös lakkal színezték őket, egyes darabjaik bronzból készültek, például az ajtók zsanérjai. Más szekerek harci célokra készültek, és bronz védőpajzzsal látták el őket. "Úgy gondoljuk, ezeket a harci szekereket és lovakat a lovasság használta a hadjáratokban" - magyarázta el Csi Kun-csang. Azt feltételezik, hogy az itt elföldelt állatokat elkábították és élve temették el, mert egyesek magasra tartották a fejüket, másoknak összekötözték a lábát."

Csin állam a Csou-dinasztia idején létezett, de a dinasztia maga is két periódusra oszlik, a Nyugati és a Keleti Csou-birodalom korára.

A jangsei temetőt 1992-ben fedezték fel, de csak 1996-ban tudták biztosítani a nagyobb ásatások megkezdéséhez szükséges pénzügyi fedezetet. Eddig 19 sírt tártak fel, a fogatokat tartalmazó temetkezési helyen négy éven át folytak a munkálatok.

Azóta a pénzügyi támogatás is jóval bővebb, az újabb és újabb leletek csodálatos hatást gyakoroltak a felügyelő hatóságokra. Márciusban megteszik az első kapavágást a jangsei temető helyén tervezett, a Csin állam történetét bemutató múzeum építkezésén.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Tudomány témában
Ön szerint mi okozta a koronavírust?
Egyszerű véletlen
Az állatok és emberek közt megnövekedett találkozásszám
Kína terjesztette gazdasági előnyökért
Trump áll mögötte
Nem tudom, de nem lehet véletlen
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását