Itt a Kapcsold ki kampány
Az energiatakarékos főzéssel kapcsolatos Heti Takarékossági Tippre hívja fel a lakosság figyelmét a Kapcsold k(i)kampány - közölte a kampányt lebonyolító kommunikációs cég hétfőn az MTI-vel.
2009. február 9. hétfő 19:54 - Hírextra
A Külügyminisztérium szakmai támogatásával és az Európai Bizottság pénzügyi forrásaiból megvalósuló kezdeményezés ezen a héten azt hangsúlyozza: főzésnél a láng ne nyúljon túl az edény alján, s a konyha szerelmesei főzés közben fedjék le az edényeket, mivel így nemcsak időt, de jelentős mennyiségű energiát is megtakaríthatnak.
A kuktafazék alkalmazásával akár 70 százaléknyi energiát is megspórolhatnak egy-egy főzés alkalmával a környezettudatosak. Tea- vagy kávéfőzésnél csak annyi vizet forraljon fel a lelkes háziasszony, amennyire szüksége van. "Ha mindannyian napi egy literrel kevesebb felesleges vizet forralnánk fel, a megtakarított energia az európai utcák harmadának kivilágítására elég lenne" - olvasható a közleményben.
Az energiatakarékosságot népszerűsítő kampány a múlt héten a televíziókészülékek készenléti üzemmódból történő kikapcsolását szorgalmazta, amellyel akár évi 9000 Ft is megspórolható. A tippek között szerepelt az energiatakarékos izzók vásárlása, amely kezdetben nagyobb költséggel jár, de tartósabbak; már egyetlen izzó is akár 12 000 forint megtakarítást jelent és évente 250 kg széndioxidkibocsátás-csökkentést eredményez évente.
A felhívás szerint a mobiltelefon-töltő akkor is fogyaszt áramot, ha a telefon nincs rácsatlakoztatva: becslések szerint a töltő által elhasznált elektromosáram-mennyiség 95 százaléka megy kárba, ha a töltőt állandóan bedugva tartják a felhasználók.
Az alapvető szemléletmódváltást sürgető Kapcsold k(i) elnevezésű, négy hétig tartó energiatakarékosságot népszerűsítő kampány január végén indult; a középpontjában az otthoni elektromos eszközök, a fűtés és melegvíz használatának ésszerűsítése áll, amellyel az emberek egyszerre spórolhatnak költségeiken, illetve csökkenthetik a klímaváltozás káros hatásait.
A program elsősorban az elektromos eszközök készenléti üzemmódból történő kikapcsolására, a feleslegesen világító izzók lekapcsolására, az energiatakarékos égők, valamint az újratölthető elemek használatára, és a háztartási hulladékok csökkentésére helyezi a hangsúlyt.
Forrás: MTI