Nem lehet kisemmizni az egészségügyet
Az egészségügyi miniszter által bejelentett tervezett változtatások 30 milliárd forintot vonnak el a gyógyítás költségeitől
2009. február 25. szerda 19:45 - HírExtra
Székely Tamás egészségügyi miniszter a keddi kormányszóvivői tájékoztatón jelentette be, hogy megszüntetik a teljesítményvolumen-korlátot (tvk) és átalakítják a gyógyszerellátás, -támogatás rendszerét.
A HealthCapital szerint nem fogadható el, hogy a költségvetési hiánycsökkentést "újra és újra az egészségügy fedezze" úgy, hogy a többi nagy elosztó rendszerben nem történt változás. A tanácsadó cég felhívja a figyelmet, hogy a most bejelentett csomag szerint az összevont szakellátási előirányzat 524 milliárd forintjából 15 milliárdot veszítenek el a kórházak és a járóbeteg-szakrendelők, azaz a tavalyi évben ténylegesen kifizetetthez képest 18 milliárddal kevesebb jut erre a területre.
A cég úgy látja, hiába lépheti túl egy intézmény a meghatározott teljesítménykorlátot, a kvótán felüli ellátásokért nem fog a mainál több pénzhez jutni az átalakítások után, illetve a finanszírozási változások a kisebb kórházaknak hátrányos lehet, és külön probléma a pénzügyi átalakítások nem kompatibilisek a már működő várólista rendszerrel, ezért annak átalakítása szükséges.
A gyógyszertámogatás átrendezésével a HealthCapital szerint a 15 milliárdos megtakarítás 8-10 százalékkal emeli a betegek terheit az előrejelzett 2-2,2 százalék helyett, és felhívják a figyelmet arra is, hogy a gyógyszergyártók a 300 forint körüli euróárfolyam mellett további nagy arányú árengedményt nem tudnak tenni.
Székely Tamás kedden elmondta, hogy a tervezett intézkedések során 30 milliárd forintot takarítanak meg, a lakossági terhek azonban 2-2,5 százalékkal nőnek, de ez a teher az infláció alatt marad.
A gyógyszerellátás átalakítása során csökkentenék az indokolatlan igénybevételt, folytatják a generikus programot, és egyes patikaszereknél csökkentik a támogatásokat.
Az ellátók finanszírozása az átalakítás után továbbra is teljesítményalapú lesz, a teljesítések kétharmadánál az alapdíjat megemelik, ennek megállapításához a 2008. évi kötelező területi ellátási esetszámot veszik figyelembe. Ezen esetszámok kétharmadánál megemelik az egy esetre járó alapdíjat, a maradékot pedig lebegőpont-érték rendszerben fizetnék.
Az intézkedéssel a tárcavezető szerint a teljesítménykényszert csökkentenék, amely hosszú távon megtakarítást eredményez. Hozzátette: a gazdasági válság hatására az Egészségbiztosítási Alap bevételei csökkentek, a kormány elé terjesztendő javaslatokkal azonban egyensúlyban lehet tartani az alapot - indokolta a változtatásokat a miniszter.
Forrás: MTI