2024. november 1. - Marianna

Laboratóriumban növeszthetnek fogat

Amerikai tudósok azonosították a gént, amely a fogzománc képződéséért felelős. Véget érhet a fogtömések korszaka, ha laboratóriumban pótolhatják a sérült fogzománcot, mely természetes úton nem termelődik újra - közölték oregoni kutatók.
2009. február 26. csütörtök 14:30 - HírExtra
Az amerikai tudományos akadémia folyóiratának legutóbbi számában az oregoni állami egyetem kutatói számolnak be egérkísérleteikről, melyekben kimutatták, hogy a Ctip2 jelű gén kapcsolatba hozható a fogzománc keletkezésével. A gént több más feladattal is összefüggésbe hozták már korábbi kutatások: szerepet játszik az immunválaszban és a bőr, valamint az idegek kifejlődésében.

Chrissa Kioussi vezető kutató elmondta, hogy a Ctip2 az első olyan tényező, amelyről bebizonyosodott, hogy szabályozza a fogzománcot kiválasztó sejtek érését. Ha sikerülne a gyakorlatban is szabályozni a gén működését, mesterséges fogakat hozhatnának létre.

A fogak belső, puhább anyagát korábbi állatkísérletekben más kutatók már előállították. A felfedezés emberi alkalmazásáig azonban még számos további tanulmányra van szükség.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Tudomány témában
Ön szerint mi okozta a koronavírust?
Egyszerű véletlen
Az állatok és emberek közt megnövekedett találkozásszám
Kína terjesztette gazdasági előnyökért
Trump áll mögötte
Nem tudom, de nem lehet véletlen
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását