Aláírásgyűjtés az előítéletek ellen
Együtt, közösen az előítélet-mentes Magyarországért címmel kezdeményezett pénteken aláírásgyűjtést roma és nem roma civil szervezetekkel együtt Teleki László (MSZP) romaügyekért felelős miniszterelnöki megbízott, aki Gémesi Ferenc szakállamtitkárral közös
2009. február 27. péntek 17:20 - HírExtra
Jobb- és baloldali irányultságú dél-zalai roma szervezetek, valamint civil szervezetek írták alá azt az aláírásgyűjtési kezdeményezést, amelynek célja, hogy "üzenjenek az országnak a negatív hangokkal szemben" - közölte a szocialista párt roma politikusa. "Nekünk, akik mindannyian - hitre, bőrszínre, pártállásra tekintet nélkül - együtt vállaljuk emberségünket, magyarságunkat, fontos, hogy ne engedjünk teret az aljasságnak, gonoszságnak, ostobaságnak" - fogalmaztak közleményükben az aláírók.
"Mi, Magyarországon élő és dolgozó polgárok, egyházak, civil szervezetek, kisebbségi önkormányzatok képviselői nem akarjuk, hogy felelőtlen és zavaros eszméktől megtévesztett emberek tönkretegyék az eddig nehéz munkával elért közös eredményeinket és kialakított békés együttélésünket" - áll a dokumentumban, amelyet elsőként több roma egyesület és zalai cigány kisebbségi önkormányzat vezetője írt alá.
Nagy József György, a Dunántúli Roma Vezetők Szövetségének elnöke közölte: a cigánysággal szemben megnyilvánuló negatív hangulat "nem pártügy, nem romaügy, ez mindannyiunk ügye". Remélik, hogy országos civil mozgalmat tudnak elindítani az aláírásgyűjtéssel, hogy megállítsák az elharapózott "szörnyű cselekményeket".
Teleki László az MTI-nek elmondta: Gémesi Ferenccel, a Miniszterelnöki Hivatal szakállamtitkárával közösen levelet küldtek a négy történelmi egyház vezetőinek. Ebben azt kérik, adjanak lehetőséget arra, hogy első körben külön-külön folytassanak párbeszédet, mit tehetnének a romák és nem romák közötti feszültség kezelése érdekében.
Az egyházaktól abban várnak segítséget, hogy megfogalmazzák, mit tudnak tenni annak érdekében, hogy "a többség és a kisebbség békében egymás mellett tudjon élni". A cigányság felkínálja támogatását, hogy a megbékélést segítve a hitoktatás minél több romához jusson el, és szeretnék, ha az egyházi szertartásokon, szentmiséken "szó esne arról, hogy ez az ország közös országa romáknak és nem romáknak".
Forrás: MTI