Megvan a kézigránát-dobáló
Elfogták a tavaly novemberi pécsi kézigránátos támadás gyanúsítottjait - jelentette be Házi István, az Országos Rendőr-főkapitányság bűnügyi főigazgatója pénteken sajtótájékoztatón Budapesten. A rendőrök szerint a gyilkosok személyes okokból végeztek áldo
2009. február 27. péntek 16:10 - HírExtra
Dakos József Baranya megyei főkapitány az MTI-nek Pécsett elmondta: a rendőrség két testvért, a 45 éves kővágószőlősi B. Jenőt és a 43 éves pécsi B. Jánost gyanúsítja a több emberen elkövetett emberöléssel. Tettükért akár életfogytiglani szabadságvesztéssel is büntethetők.
A feltételezett elkövetőket harminc nyomozó hónapokon át tartó aprólékos munkáját, száz tanú meghallgatását követően péntek reggel Baranyában fogta el a rendőrség bevetési egysége, ellenállást nem tanúsítottak. Jelenleg őrizetben vannak, előzetes letartóztatásukra várhatóan még a hét végén sor kerül.
A rendőr dandártábornok hangsúlyozta, hogy az elkövetők ismerték áldozataikat, és ölési szándékkal dobták otthonukba a kézigránátot, de tettük indítéka nem a rasszizmus, hanem személyes ok volt. A két áldozat közül feltehetően a férfival volt problémájuk. Ezért a bűncselekmény nem hozható összefüggésbe az országban az elmúlt időszakban történt hasonló bűnügyekkel - tette hozzá.
Dakos József a támadók származására vonatkozó kérdésre azt mondta, hogy magyar állampolgárokról van szó.
A főkapitány az ügyről a nyomozás érdekeire hivatkozva több részletet nem közölt, de ígéretet tett rá, hogy amint lehet, további részletekről is tájékoztatni fogja a közvéleményt.
Pécsett, a Fejlődés utcai, romák által lakott családi házba tavaly november 18-án éjjel, 22 óra 45 perckor dobtak be jugoszláv típusú kézigránátot. A robbanás a két szülőt a helyszínen megölte. Három gyermekük - a legfiatalabb kétéves, a legidősebb öt - is otthon volt, közülük ketten könnyebben megsérültek, őket sokkos állapotban vitték kórházba.
Zsobrák Péter, a megyei rendőr-főkapitányság szóvivője a támadást követő napon beszélt az MTI-nek arról, hogy az áldozatok romák, de a vizsgálat eddigi adatai szerint nem etnikai jellegű támadásról van szó; az elhunyt férfi ismert volt rendőrségi körökben. Elmondta, hogy a rendőrség külön nyomozó csoportot állított fel az ügy kivizsgálására, és 10 millió forintos nyomravezetői díjat tűztek ki.
Később az országos rendőrfőkapitány - roma politikusok és jogvédők tiltakozása miatt - közölte, a rasszista szálat is vizsgálják, mert amíg nem fogják el a támadót, ezt az eshetőséget sem lehet kizárni.
Az országos és a megyei rendőr-főkapitányság a nyomozás elején azt is közölte, hogy nem találtak összefüggést a pécsi eset és a két héttel korábbi, nagycsécsi, szintén romák ellen elkövetett támadás között, csak azt, hogy mindkét esetben cigányok voltak az áldozatok. A Borsod megyei Nagycsécsen Molotov-koktélt dobták a falu szélén, a cigánysoron álló házra, majd az égő házból menekülőkre lőttek vadászfegyverrel. A sörétek két ember életét oltották ki.
Bencze József altábornagy, országos rendőrfőkapitány a pécsi gyilkosság után jelentette be, hogy ötven tagú nyomozócsoportot állított fel a romák elleni támadások felderítésére.
Forrás: MTI