Ne emeljék a távhő áfáját
A miniszterelnökhöz írt levelében a távfűtés jelenlegi támogatási rendszerének fenntartását, a tervezett áfa-emelés elutasítását szorgalmazza Hagyó Miklós - tudta meg az MTI városházi forrásokból csütörtökön.
2009. március 12. csütörtök 23:20 - HírExtra
Tájékoztatásuk szerint a szocialista főpolgármester-helyettes az ügy lehető legszélesebb politikai támogatásának érdekében az MSZP országgyűlési és fővárosi frakcióját is megkereste ez ügyben. Szerinte ugyanis egy baloldali értékrendet valló párt semmilyen körülmények között nem hagyhatja magára azokat a bérből és fizetésből élő embereket, akik azonnal krízishelyzetbe kerülnek, ha megszűnik a munkahelyük.
A főpolgármester-helyettes nem vitatja, hogy a jelenlegi gazdasági helyzetben megszorításokra van szükség. Azt azonban igazságtalannak tartja, hogy egy bizonyos csoporttal fizettessék meg a társadalom egészének előnyeit szolgáló rendszer fenntartását. Rámutatva, hogy a távfűtés környezetvédelmi szempontból rendkívül előnyös, megjegyezte, hogy évek óta küzdenek azért, hogy megszüntessék a távfűtésnek a gázfűtéshez képest megmutatkozó 20 százalékos versenyhátrányát.
Az MTI forrásai szerint a politikus levelében megköszönte a távfűtés fejlesztését célzó fővárosi ökoprogram támogatásához kapott kormányzati támogatást, s kifejtette, hogy márciusig több mint 13 ezer lakás fogadta el a Főtáv korszerűsítési ajánlatát. Ezzel 150 ezer forintos beruházás révén egy átlagos lakás esetében akár évi 21 ezer forintot is megtakaríthatnak a fogyasztók. Jelezte, hogy a program keretében egy év alatt már arra is volt példa, hogy egy lakóház 30 százalékos energiamegtakarítást ért el, az átlagos megtakarítás pedig elérte az előzetesen várt 15 százalékot.
A program sikeres terjedését nehezítő negatívumként hívta fel a kormányfő figyelmét Hagyó Miklós arra, hogy nem született még pozitív döntés a programban részt vevők állami támogatásáról. Az erők szétforgácsolásának tartja a politikus, hogy az állami panelprogram keretében a hőszigetelés és a nyílászárók cseréje mellett a fűtéskorszerűsítésre is lehet pályázni. Számokkal támasztva alá, hogy az állami támogatás az ökoprogram esetében háromszor hatékonyabb, mint a panelprogramnál, indítványozza, hogy az erre a célra biztosított állami forrást az ökoprogramra fordítsák.
Ezzel ugyanis gyorsabban lehet az országos CO2-kibocsátást, illetve a gázimport függőséget csökkenteni.
Hagyó Miklós emlékeztet arra, hogy korábban a Fővárosi Közgyűlés és a szocialista frakció támogatta a távfűtés 20 százalékos áfájának csökkentését 5 százalékra, amire az EU-ban lehetőség, illetve számos példa van. A főpolgármester-helyettes rámutatott, hogy a kormány ezzel ellentétes szándéka, a távfűtés fájának emelése ismét drágítaná a távfűtést, és semmivé tenné az eddig elért eredményeiket.
Az MTI forrásai szerint levelében azt is megjegyezte, hogy a távfűtés versenyhátrányának megszüntetésére hozott múlt évi törvény, melynek előkészítésekor a főváros véleménye nem érvényesült, csak némileg enyhít a problémákon, de nem jelent valós megoldást. A szocialista politikus felhívta a figyelmet arra is, hogy komoly veszélyhelyzetet jelentve megindultak a leválások a távfűtésről, s ez környezetvédelmi és szociális katasztrófát idézhet elő.
Az egyedi fűtés jobban szennyezi a levegőt, a leválások miatt pedig drágul a megmaradó rendszer fenntartása. Ennek elkerülésére a főpolgármester-helyettes azt kezdeményezi, hogy az úgynevezett Robin Hood-adóból és az állami CO2-kvóta eladásából származó milliárdos forrásokat az ökoprogram költsék, mert az egy valódi zöldberuházás.
Forrás: MTI