Jelentős előrelépés az őssejtkutatásban!
Az emberi betegségek kialakulásának mechanizmusait kutató tudósok nagy előrelépést tehetnek Barack Obama hétfői döntésétől, amely feloldotta az embrionális őssejteken végzett kutatás tiltását.
2009. március 15. vasárnap 07:15 - HírExtra
„Új korszak kezdődik az őssejtkutatásban” – ujjongott Robert Lanza az Advanced Cell Technology Inc. munkatársa, hozzátéve, hogy az elnök cselekvése véget vetett „az amerikai tudománytörténet egy szomorú fejezetének. Hihetetlen, mennyi fontos kutatás szenvedett késeldelmet a szabályozások miatt.”
Obama rendelkezése feloldja elődje, George W. Bush 2001-ben elrendelt, a humán embriókból nyert őssejtekből létrehozott új sejtvonalakkal végzett kutatások állami támogatására vonatkozó tiltását. Bár állami támogatásban nem részesülhetnek, az amerikai tudósok most már szabadon dolgozhatnak a magánlaboratóriumokból, például meddőségi klinikákról származó új őssejtvonalakkal.
Curt Civin, a Marylandi Egyetem Őssejtbiológiai Központjának igazgatója „nagy napnak” nevezte ezt, ám arra óvott mindenkit, ne várjon a közeljövőben nagy áttöréseket, de elmondta, hogy a tilalom feloldása fel fogja gyorsítani a kutatásokat. „A kísérletekhez idő kell. Az embereken végzett kísérletek eredményei pedig még több időbe telnek, néha évekbe, máskor évtizedekbe. Azonban nagy a kereslet, az izgalom, sok a terv és még a pénz is sok” – nyilatkozta Civin.
A kutatók azért szeretik az embrionális őssejteket, mivel azok elméletben bármilyen más emberi sejtté alakulhatnak, miközben a felnőtt őssejtek természetüknél fogva kevésbé rugalmasak. „Ha tudnánk, hogyan dől el, melyik sejt milyen másik sejtté alakul a szervezetben, illetve hogyan marad nyugalmi állapotban, vagy hogyan kezdenek működni és lesznek differenciálatlan sejtek, mint a daganatokban, rengeteg betegséget lennénk képesek befolyásolni” – magyarázta Civin.
Ezen mechanizmusok megértése segít a tudósoknak abban, hogy új stratégiákat dolgozzanak ki a betegségek ellen, sejtek átültetésével, illetve egy adott betegség megelőzésére új gyógyszerek vagy módszerek segítségével. Civin szerint a felnőttekből nyert őssejtek jobban használhatók transzplantációra és gyógyszerek előállítására. „Azonban az embrionális fejlődést csak embrionális őssejtek felhasználásával tudjuk tanulmányozni.”
A Nobel-díjas Harold Varmus, a Fehér Ház vezető tudományos és technológiai tanácsadója szerint a tudósoknak meg kell határozniuk, melyik sejttípus használható a legjobban a sejtalapú terápiában, „és még mindig ezen dolgozunk. Most meg kell határozni, hogy ezek a sejtek helyettesíthetik-e a humán embrionális őssejteket a terápiában.”
Michael West, a Kaliforniában székelő Biotime vezérigazgatója úgy véli, az őssejtkutatás orvosi előnyei semlegesíthetik az amerikai „bébibumm”-generáció öregedésével járó fenyegető költségvetési válságot. „A bébibumm árhulláma húszszorosa lesz annak a válságnak, mint ami most zajlik és a tarsolyunkban vannak olyan potenciális terápiás lehetőségek, amelyek csökkenthetik a költségeket.”
Forrás: MTI