Kormányfő-jelölés: megvannak a titkolt nevek!
A HírExtra információi szerint öt név merült fel az új kormányfő személyét illetően az MSZP-SZDSZ egyeztetésen. Ám ezek közül hármat tudnak csak komolyan elfogadni az liberálisok.
2009. március 24. kedd 17:29 - Pénzes Dávid
Erdei Tamás
Erdei Tamás 1978-ban diplomázott a Pénzügyi és Számviteli Főiskolán. Első banki tapasztalatait az OTP-nél szerezte. 1983 óta a Magyar Külkereskedelmi Bank Rt. alkalmazásában áll: főkönyvelői, ügyvezető igazgatói, vezérigazgató-helyettesi, vezérigazgatói pozícióban. 1994-ben, a bankprivatizáció kezdetekor foglalta el a vezérigazgatói széket, 1997-től pedig a pénzintézet elnök-vezérigazgatója. Menedzsertipusú bankárként határozza meg önmagát, aki a jó kérdéseknél fontosabbnak tartja a jó válaszokat. 1997-től már harmadik ciklusban, a Magyar Bankszövetség választott elnöke.
Lázasan folynak az MSZP és az SZDSZ közti tárgyalások az új kormányfő személyéről. Számtalan név napvilágot látott már. A sajtó egyre újabb neveket dob be, ám valójában nem lehet tudni ki lesz a kiválasztott „szerencsés”.
A HírExtra azonban egy belső MSZP-s információ alapján úgy tudja, a Szabad Demokratákkal folytatott tárgyaláson öt olyan név merült fel, akik már komolyan esélyesek a jelölésre. Ezek a következők: Bokros Lajos, volt pénzügyminiszter,
Surányi György, volt Jegybank elnök, Erdei Tamás, az MKB elnök vezérigazgatója, Mészáros Tamás, a Corvinus Egyetem rektora és Glatz Ferenc, a Magyar Tudományos Akadémia volt elnöke.
Na de!
Információink szerint ezek közül csak az első hármat tudja támogatni a Fodor Gábor vezette SZDSZ-es tárgyaló delegáció. Ha így van, akkor Bokros, Surányi és Erdei lehet a befutó. Surányi azonban bizonyos híresztelések szerint nem hajlandó elvállalni úgy egy kormány vezetését, hogy a mögött nincs ott legalább hallgatólagosan a Fidesz. Ezt pedig szinte biztos nem kapja meg.
Bokros Lajos
Közgazdász, egyetemi tanár, politikus, a Horn-kormány második pénzügyminisztere, az 1990-es évek magyar költségvetési kiigazítási csomagjának névadója, a Közép-európai Egyetem korábbi vezérigazgatója. A róla elnevezett Bokros-csomag a rendszerváltozás óta a legnagyobb méretű gazdasági kiigazítás volt Magyarországon.
Surányi tehát vagy elfelejti a Fideszt és belemegy a játékba nélküle is, vagy marad Bokros és Erdei. Bokrosról annyit biztosan lehet tudni, hogy örömmel elvállalná a tisztséget. Ezt már akkor világgá kürtölte, mikor még a nagy nyilvánosság nem tudta, hogy Gyurcsány távozni készül.
Egyéb infók
A HírExtra információi szerint a banki vezetői körök jó esélyt látnak arra, hogy
Bokros Lajos lesz az új miniszterelnök, és hogy az egész „játék” arra megy ki, hogy a három párt (MSZP, SZDSZ, MDF) egy későbbi választási koalícióban egyesüljön. Most még csak hallgatólagosan támogatják a szocialistákat, később azonban a Fidesz kétharmados győzelmének mindenáron való megakadályozása miatt egyesítik erőiket. Ezt a teóriát erősített meg lapunknak adott
interjújában Kéri László politológus is.
Surányi György
Közgazdász, bankár, a CIB Bank elnöke, az olasz Intesa Sanpaolo bankcsoport regionális vezetője. A rendszerváltás után a független Magyar Nemzeti Bank első elnöke 1990 és 1991 közt, majd később még egyszer, 1995 és 2001 között.1995-ben jegybankelnökként kulcsszerepet játszott a magyar gazdaság megbomlott egyensúlyának stabilizálásában, majd az ennek következtében felszökő infláció leszorításában. (Második) hivatalba lépésével egyidőben vezették be a forint csúszóleértékelését és 4,5% széles lebegtetési sávját.
Erdei Tamásról, az 55 éves bankvezérről, aki jelenleg a Bankszövetség elnöke egyelőre nem sokat tudni. De úgy tudjuk, ő inkább csak talonban van tartva arra az esetre, ha nem sikerül Bokrost és Surányit elfogadni.
Informátorunk szerint olyan eset is lehetséges – ezt az MSZP kifejezetten támogatná – ha Surányi és Bokros is benne lenne a kormányban, mint kormányfő és mint pénzügyminiszter. Ez azonban nem lesz könnyű, hiszen Bokros kizárólag miniszterelnöki széket hajlandó elfogadni, Surányi pedig mint, írtuk a Fidesz támogatásra vár.
Ha hihetünk az előzetes SZDSZ-es bejelentéseknek, a végső döntést csütörtökig meg fogják hozni.