Lemondott a terrorelhárítás főnöke, vérbe fordulhat a britek húsvétja?
Északnyugat-Angliában a hatóságok több hónapos megfigyelés után, 12 gyanúsítottak vettek őrizetbe, bizonyítást nyert, hogy bombatámadást terveztek több bevásárló központ, nightclub és focipálya ellen. Az akció sikerességét egyedül a nagyfőnök kockáztatta.
2009. április 10. péntek 18:40 - Tatai Gábor
A célpontok pontos jellege egyelőre még nem tisztázott, a környéken lakó több millió lakost arra kérik a hatóságok, hogy az ünnepek alatt ne hagyják magukat befolyásoltatni a már most is mindenütt közszájon forgó rémhírekkel és összeesküvés elméletekkel.
Nagyszabású rajtaütés
A brit titkosszolgálat
Az MI5 (Section 5) az Egyesült Királyság katonai hírszerzési és biztonsági hivatala. Feladatai közé tartozik a brit parlamentáris demokrácia és ország gazdasági érdekeinek védelme, a kémszolgálat és a terrorelhárítás. 2001 óta nagy szerepe volt több iszlám terrorhálózat és az IRA megfigyelésében és az általuk tervezett merényletek meghiúsításában. Az elmúlt évek során az Egyesült Királyságnak
fokozott terror fenyegetettséggel kellett szembenéznie, ezért a szervezet költségvetése jelentősen megugrott, melynek következtében jócskán megszaporodott az általuk szervezett rajtaütések száma is.
A rendőrség több hónapon keresztül figyeltette a gyanúsítottak minden lépését álruhás tisztek és MI5 ügynökök segítségével, lehallgatták telefonjaikat és ellenőrizték az internetes adatforgalmukat. Hónapok óta ez volt a legnagyobb anti-terror művelet, a letartóztatások a térség több városában, egymással párhuzamosan zajlottak az „ösvény-művelet” fedőnév alatt.
A The Sky NEWS egyik, a műveletben érintett forrása mondta el: „elegendő információt gyűjtöttünk össze ahhoz, hogy egy ilyen nagymérvű akcióba kezdjünk, most tovább dolgozunk, hogy eljuthassunk az ügy legaljáig”. A hivatalos jelentések szerint, a célpontokkal kapcsolatos felkapott mendemondák nem többek gyenge spekulációknál.
Bajban a húsvét
A rémhírgerjesztés egészen odáig harapódzott, hogy a hatóságok már attól félnek, az emberek az ünnep alatt nem mernek majd az utcára menni, és ha még is, kerülni fogják a forgalmas helyek látogatását. Peter Fahi, a manchesteri kapitányság főnöke tegnap ismételten arra kérte a lakosságot, hogy minden fölösleges aggodalom nélkül, bátran keressék fel kedvenc szórakozóhelyeiket vagy bevásárlóközpontjaikat.
A fent említettekhez képest - ellenmondásoktól sem mentesen -,
Gordon Brown, brit miniszterelnök a letartóztatások után kijelentette: „egy hatalmas terror-összeesküvéssel van dolgunk, amit már jó ideje figyelemmel kísérünk”. Az őrizetbe vettek mindegyike pakisztáni nemzetiségű, tízen közülük diákvízummal tartózkodtak az országban, a kormányban már most is a jelenlegi vízumszabályozás tűrhetetlen lazaságairól pusmognak néhányan.
Kinek a sara?
Az ügy komolysága Brown-t arra sarkalta, hogy a felszólította a pakisztáni vezetést: „tegyen többet a terrorizmus kigyomlálása végett”, mely egyesek szerint, a legcsekélyebb
ellenvetés nélkül virágzik az ázsiai országban mindenhol. Az angliai pakisztáni főmegbízott, a felszólításra válaszul, csak annyit jegyzett meg, hogy szerinte az Egyesül Királyság nem világította át kellőképpen az országba lépő diákokat.
Wajid Shamsul Hasan azt is elmondta hogy, noha a pakisztáni hatóságok számtalan esetben lennének képesek a brit vízumhatóságokat háttér-információkkal ellátni, a hatályban lévő szabályozás miatt, erre egyszerűen nincs lehetőség. A pakisztáni hivatalnok a brit hatóságokról elmondta: „meg van nekik a saját rendszerük, és ezzel vizsgálják meg az országba utazó pakisztániak vízumkérelmét… de sajnos minden rendszernek meg van a maga gyengesége”.
Iszonyatos blamázs
A brit terrorelhárítás főnöke kedden mondott le, miután az a vád érte, hogy merő hanyagságból az egész al-Kaida összeesküvést leleplező akciót kockáztatta. Bob Quick-et akkor sikerült lencsevégre kapni, amikor a rajtaütés részleteit tartalmazó szigorúan bizalmas dokumentumokat lobogtatva szállt ki kocsijából a londoni Downing Street-en.
Azt már az autóból is láthatta volna, hogy a helyszínen töménytelen mennyiségű fotóriporter is jelen van, mindezek ellenére, még csak meg sem próbálta az iratokat a mappájába tenni, kényelmesen a kamerák elé tartotta azokat. A média legalább ennyire felelőtlenült járt el, a lapokon tisztán olvasható a gyanúsítottak tartózkodási helye, a támadás tervezett időpontja, de még a bevetendő egységek nevei is. „Bob tudja, hogy ami történt az a balekság iskolapéldája” - magyarázza az egyik kolléga a gyors és hirtelen (Quick) lemondás ürügyét.
Forrás: HírExtra / Sky NEWS / The SUN