Új diagnosztikus technikát fejlesztettek ki festéktartalmú részecskék felhasználásával amerikai kutatók. A nanoszemcsék egyértelműen jelzik a sejtekben lévő különféle fehérjéket - közölték amerikai kutatók kedden.
2009. április 15. szerda 20:20 - HírExtra
A rákbetegség típusának megállapításához és a hatásos kezelési mód kiválasztásához fontos tudniuk a szakembereknek, hogy milyen fehérjék termelődnek a sejtekben. Az eddig használt, áramlási citometriának nevezett eljárás nehezen értelmezhető képet ad, ha több fehérje van jelen, mert a fluoreszcens jelzőfestékek színei átfedik egymást.
E problémára kínál megoldást az új, nanorészecskéket alkalmazó festési eljárás, amely Cathy Shachaf, a Stanford Egyetem kutatója szerint jól elkülönülő, éles csúcsokkal jelzi a különböző fehérje molekulákat.
Laboratóriumukban eddig kilenc fehérjét sikerült így megjeleníteni, ám reményeik szerint egyidejűleg akár száz különböző fehérjét is jól észlelhetővé tehetnek egyetlen sejtben - írja a Shachaf vezette csoport a Public Library of Science (PLoS) One című tudományos portálon (www.plosone.org).