Súlyosbodik a világ legkatasztrófálisabb térségének sorsa
2009-ben Dárfurt csapás éri csapás után, annak ellenére, hogy a világon itt dolgozott a legtöbb segélyszervezet - amíg ki nem utasították őket. Most Csád törte át Dárfurnál a szudáni határt, és két lázadó csoport is akcióba lendült.
2009. május 28. csütörtök 19:19 - Pásztor Balázs
Ő kezdte, azzal hogy visszaütött...
Csád, a legtöbb afrikai országhoz hasonlóan nem egy békés hely. Katonai rezsimek és felkelők váltják a korrupt-demokratikus kormányokat - vagy épp fordítva. Emiatt mindig van elég engedetlenkedő ahhoz, hogy egy jó kis lázadó mozgalmat össze lehessen dobni, és mindig akad egy „kedves” országszomszéd, aki hajlandó az ilyeneket pénzelni. Valami hasonló miatt tört ki a Csád-Szudán háború 2005 végén, amely a mai napig tart.
A probléma a szudáni
észak-déli ellentétekben gyökeredzik, ugyanis a Csádi kormány, nem muzulmán fekete-afrikai lakossága révén a déli régiót támogatja, amely nem tetszett jelenleg uralkodó északnak, így elkezdte támogatni a csádi lázadókat. A probléma csak tovább növekedett, amikor a dárfuri konfliktus kirobbanásával százezrek kívántak átmenekülni Csádba, amely túlsúlyt az ország egész egyszerűen nem bírt el - ám szudáni kormány semmit sem tett a menekültek hazahívásáért. Végül 2005 december huszonharmadikán, egy békés karácsony-előtti napon Csád hadat üzent Szudánnak.
Áttört probléma
Európai szó
Franciaország Csád mellé állt: külügyminisztere, Bernard Kouchner napokbeli bejelentése szerint is Szudán áll a csádi lázadok mögött. Erre Szudán azt a riposztot adta, hogy szerinte meg Franciaország áll a szudáni lázadók mögött. Ami közvetve nem biztos hogy hazugság, hisz Csád egykor francia gyarmat volt, és még mindig jó kapcsolatot ápolnak.
Azóta történt pár békekötés, de nagy változás nem állt be - talán egészen mostanáig. Az alaptaktika az, hogy Szudán a csádi lázadókat, Csád pedig a JFM-et (Igazság és Egyenlőség Mozgalom) támogatja, és ezekkel felváltva mérnek csapást a másik hivatásos haderejére. A hónap elején Csád-ellenes lázadók törték át a határt, és nyomultak elég mélyen Csádba, de a hadsereg visszaverte őket, sőt átlépett a határon és lebombázta a lázadók szudáni erődjét, valamint ejtett több száz foglyot is. Ez a majd mindennapos határsértés egyelőre válasz nélkül maradt, de a JFM kihasználta az alkalmat.
Sokak szerint Csád hathatós támogatásával a JFM hetven teherautóval megindult a dárfuri kormányerők ellen, és viharos sikert aratott: három órás harc árán elfoglalta a terület egyik nagyobb városát, valamint majdnem bevették Umm Barut is - mindkét oldalon több tucatra rúg a veszteség-lista.
A szudáni kormány válaszlépéseket emleget, de a régiót a nagyobb városokon kívül a JMF és egy másik Szudáni kormány ellenes, ám Csád befolyásától is távol álló lázadó-szervezet, az SLA uralja - így bombázók küldésén kívül nem tud sokat tenni, de azok nem érnek el számottevő eredményeket. Minden esetre a harcok helyett most halotti csend honol a térségben, amit csak a JFM hangaj szakít meg: összeállna a helyi elnök-ellenes erőkkel (többek közt az SLA-val), és új JFM-ként elsöpörnék a kormányerőket. Ez azért is félelmetes vízió, mert ha a JMF-nek további sikeres városostromai lesznek, akkor könnyen megtörhet az évek alatt kialakult „erőegyensúly” - aminek hatására ismét állandó lehet a vérengzés. Ráadásul a lázadó szervezetek eddig tizen tíz különféle célért harcoltak, így eléggé kétséges egy hosszútávú szövetség megléte - hisz az elnök távoztával bizonyosan egymásnak ugranának.
Szudán egyéb problémái
Pár hónappal ezelőtt a Hágai Nemzetközi Bíróság elfogató parancsot adott ki
Omar Haszan Ahmed el-Besír, Szudán elnöke ellen, aminek hatására az elnök kiűzte a Hágát támogató országok segélyszervezeteit az országból. Bár sokan humanitárius katasztrófát jósoltak (a jelenleginél is nagyobbat), azonban más országok segélyszervezeti gyorsan átvették a távozók munkáját - azonban a tapasztalat és a kapcsolatok hiánya érezhető. A régiót elviekben valamiképp normalizálódó békeszerződést is felrúgták az ítélet miatt, így a harcok is újult erővel dúlnak - amibe a JMF csapatai erőteljesen beleavatkozhatnak. A térségben nemzetközi békefenntartók, és francia idegenlégiósok is tartózkodnak.
Tovább nehezíti az ország helyzetét a jelenlegi népszámlálás ügye is, amit a 2010-es választások okán rendeltek el. E szerint a déli autonóm országrészben 8,260,490-en élnek - azaz a lakosság 21 százaléka -, és még mintegy 520,000-en vannak, aki bár délieknek mondják magukat, de északon élnek. A déli önkormányzat szerint viszont ez a szám jóval több: a lakosság mintegy 33 százaléka él délen. Ez nem csak azért fontos, mert így dél hátrányba kerülne a 2010-es választásokon, hanem jócskán gyengítené azt a népszavazást is, amelyet 2011-ben tartanak dél elszakadásáról.
Hogy a régió sorsa mi lesz, azt nem tudni, de egyre több a vészjósló előjel, ami egy közelgő összeomlást jövendöl meg. A hadsereg a lázadók ellen tehetetlen, Európa terroristának bélyegzi a muzulmán kormányt, aki viszont biztos nem foglya szó nélkül hagyni a 2011-es elszakadást. Elnök-ellenes szavakat már északon, a muzulmán lakosság közt is hallani, amire eddig nem volt példa. A nép reménye egyedül a jövő évi választás lehet, ami talán új irányt adhat az országnak.