Fontos szomszédok lennénk? És a magyargyalázások?!
Magyarország rendkívül fontos szomszédja Szerbiának - jelentette ki pénteken Belgrádban Vuk Jeremic szerb külügyminiszter, miután találkozott magyar kollégájával, Balázs Péterrel.
2009. május 29. péntek 19:05 - HírExtra
A magyar politikus egynapos látogatásra érkezett Szerbiába. Fogadta Mirko Cvetkovic kormányfő, s a nap második felében Vuk Jeremiccsel együtt felkeresi Szabadkát, ahol az észak-vajdasági nagyváros szerb és magyar vezetőivel, valamint a délvidéki magyarok képviselőivel találkoznak.
A belgrádi külügyminiszteri tárgyalás egyik központi témája a szerb miniszterelnök július 6-ra tervezett budapesti látogatása volt, amelyre magyar részről több témával is készülnek. Balázs Péter ezek között említette új határátkelők megnyitását, például az Ásotthalom és Bácsszőllős (Backi Vinogradi) közöttiét, illetve Budapest és Belgrád közvetlen légi összeköttetésének helyreállítását. Ez utóbbinak ma már nincs jogi akadálya, mivel a belgrádi parlament nemrég meghozta a Nyitott Égbolt programot elfogadó határozatát.
Balázs Péter szerint Magyarország és Szerbia között jószomszédi a kapcsolat, ami nem azt jelenti, hogy problémamentes a viszonyuk.
A külügyminiszteri találkozón Vuk Jeremic elmondása szerint szó esett arról, hogy Belgrád stratégiai célja változatlanul az EU-integráció, s megbeszélték, hogy Magyarország ebben támogatja nemcsak Szerbiát, hanem a többi nyugat-balkáni országot is. Budapest minden segítséget megad ahhoz is, hogy Szerbia felkerüljön a schengeni fehér listára, és polgárai vízum nélkül utazhassanak az EU-tagállamok többségébe.
A két miniszter szavaiból kiderült, hogy Koszovó függetlenségének elismerése jelenti az egyetlen komoly nézetkülönbséget Budapest és Belgrád között. Vuk Jeremic szerint a volt szerb tartomány önállóságának egyoldalú kikiáltása a nemzetközi jog megsértése, és Belgrád diplomáciai téren mindent megtesz azért, hogy a koszovói függetlenség elismerésének folyamatát leállítsa. Balázs Péter ehhez annyit fűzött hozzá, hogy Magyarország az EU tagjainak többségével együtt elismerte Koszovó függetlenségét, de más lépést e téren nem tett.
Forrás: MTI