Kína adjon számot a történelmi mészárlásról
Hillary Clinton amerikai külügyminiszter szerdán szokatlanul éles hangú állásfoglalásban követelte Pekingtől, hogy adjon számot a 20 évvel ezelőtt vérbe fojtott Tienanmen téri diákmegmozdulás áldozatairól.
2009. június 4. csütörtök 08:25 - HírExtra
Az amerikai diplomácia irányítója a demokráciát követelő diáktüntetés évfordulója előtti napon arra is felszólította a kínai vezetést, hogy bocsássa szabadon mindazokat, akik még mindig börtönben sínylődnek az egykori tüntetések miatt. Clinton írásos nyilatkozatában azt is követelte, hogy a kínai kormány hagyja abba azoknak a zaklatását, akik részt vettek annak idején a megmozdulásokban, és kezdjen párbeszédet az áldozatok családjaival.
Kínának, amely nagy gazdasági fejlődést tett, és elfoglalni látszik megfelelő globális vezető helyét, nyíltan meg kell vizsgálnia múltjának sötét eseményeit, és nyilvánosan számot kell adnia azokról az emberekről, akiket megöltek, letartóztattak és akik eltűntek, a tanulság és a gyógyulás céljából - tartalmazza a külügyminiszter közleménye.
Elemzők rámutatnak: a külügyminiszter állásfoglalása lényegében a régóta vallott amerikai álláspontot tükrözi, de a négy hónapja hivatalba lépett Clinton eddig nem használt ilyen kemény hangnemet.
Hillary Clinton februárban csalódást okozott jogvédő csoportoknak, amikor kijelentette, hogy a Kínával kapcsolatos emberi jogi kérdések nem zavarhatják meg az amerikai-kínai együttműködést a globális pénzügyi válság, a klímaváltozás, valamint az olyan biztonsági kihívások kezelése terén, mint amilyen az észak-koreai nukleáris program.
A kínai kommunista párt - amely soha nem hozta nyilvánosságra az 1989. június 4-i megtorlás halálos áldozatainak számát - attól tart, hogy az évfordulós megemlékezések megingathatják hatalmát.
A Clinton nyilatkozatát ismertető P.J. Crowley külügyi szóvivő azt mondta: Washington azt szeretné, ha Kína kész lenne tanulni történelméből, nem pedig azon igyekezne, hogy eltitkolja azt.
Forrás: MTI