A hadsereg végső ütközetre készül
A pakisztáni hadsereg offenzívára készül a tálib vezető, Baitullah Mehsud hegyi erődítménye ellen, Pakisztán déli tartományában. A nagyarányú gyalogsági és tüzérségi mozgósítás közben Amerika azt reméli, hogy ezúttal bin Laden-nek is a nyomára akadhatnak.
2009. június 16. kedd 17:59 - Tatai Gábor
Egy pakisztáni katonai forrás azt nyilatkozta a The Times-nak, hogy a kormány az utolsó csapásra készül Mehsud milicistái ellen, akik a hetek óta tartó heves tűzharcok után is erősen tartják a pozícióikat a térségben mindenhol. A mostani műveleteknek a gyalogság bevonulásának az előkészítése a cél, az elkövetkezendő napokban heves ágyúzásra és légicsapásokra lehet majd számítani. Szórványos harcok folynak Északnyugat-Pakisztánban is mindenhol, ahogy a Swat-völgyben sem ült még el a fegyverzaj. A Times forrása szerint, az elkövetkezendő napok földi és légi támadásai lesznek az ország legnagyobb átfogó katonai hadművelete az 1971-es háború óta, melynek során Pakisztán kettéhasadt és létrejött Banglades.
A tálibok utolsó napjai?
Tavaly nem jött össze
Mehsud tálib ˝leányvállalatának˝ a neve Tehrek-e-Taleban Pakistan, a hírszerzés szerint nagyjából 10-20 ezer jól képzett fegyveres tartozik a keze alá, a legtöbbjük a saját törzsének válogatott férfi tagja. 2004-óta, az amerikai nyomás alatt, a kormányhadsereg több ízben indított ellene, és más ellenséges törzsi vezetők ellen offenzívát, melyek mindegyike rövid életű békeegyezményekkel ért véget. Az előző évben például azért fújtak le egy ilyen akciót, mert a felesleges „civil áldozatok” miatt aggódtak, és talán azért is, mert Mehsud teljesen körülzárt egy erődöt, 300 bátor pakisztáni katonával a belsejében. Most a katonaság abban reménykedik, hogy néhány különleges éjjellátó berendezést is sikerül vételezni az amerikaiaktól, hátha így nem fog ki rajtuk a dörzsölt tálib ördög.
A kormány semmiféle pontos felvilágosítással nem szolgált a támadás egyéb részleteiről, ám az elemzők szerint a hadsereg olyan szintű nyomásnak van kitéve a lakosság részéről, amely nem fogja megengedni, hogy egy-két hétnél tovább halogassák a tálib kérdés általános rendezését. „Az elmúlt napokban több ezer fős biztonsági személyzet, tartalékos, tank és üteg lett átcsoportosítva ide, ehhez fogható katonai aktivitást ez a térség még soha nem látott a történelem során” – nyilatkozta egy pakisztáni hírszerzőtiszt már a helyszínről. A helyi civilek is érzik, hogy valami nagy van készülőben, a környékbeli családok és gazdák tucatjával hagyják hátra otthonaikat, és menekülnek a fegyveres konvojok lassú hömpölygésével ellenkező irányba.
A pakisztáni kormány elhatározására egyébként Amerika már évek óta vár, a dollármilliókkal támogatott pakisztáni hadsereget már olyan vádak is érték a közel múltban, hogy szándékosan nem hajlandó eleget tenni az Egyesült Államok óhajának, mivel a magas rangú tiszteket túl sok családi kötelék fűzi az ellenálláshoz. A tálib és al-Kaida harcosoknak otthont adó területek északi és déli határai Afganisztánnal szomszédosak, az itt kivívott győzelem kulcskérdés lehet az egész régió stabilitásának szempontjából. Bár az offenzíva időszerű, rengeteg aggodalom is kíséri, melyek szerint az áprilisban tetőző swat-völgyi „verekedéseket” még éppen csak kiheverő pakisztáni katonaságot egyszerűen túlfeszítik, arról nem is beszélve, hogy a már így is 2,5 milliós menekültáradatot, most legalább 500 ezer újabb hontalannal duzzasztják tovább.
˝Öngyilkos˝ merényletek
A kormány voltaképpen csak azután rendelte csak el a Mehsud-erőd elleni támadást, miután a pakisztáni tálib vezető vállalta a felelősséget a pár hete tartó, és rengeteg áldozatot követelő robbantás-sorozatért, amelyekkel a Swat-völgyért akart bosszút állni. A véres bosszúkampány vége persze az lett, hogy a tálibok még azok között a pakisztániak között is elvesztették a támogatásukat, akik eddig nem túlságosan szimpatizáltak a saját világi kormányukkal, és korábban örömmel vették a shária kikiáltásáért lándzsát törő iszlámisták erőfeszítéseit. „Baitullah Mehsud minden gonosznak a gyökere” – nyilatkozta Owais Ghani, a határ menti tartomány kormányzója.
A katonai források szerint a készülő hadművelet elsődleges célja Mehsud kézre kerítése vagy likvidálása lesz, a nagyhatalmú terrorsejk és iszlámista zsoldosai jelentik jelen pillanatban a legnagyobb fenyegetést Pakisztán biztonságára nézve. Mehsud fejéért 5 millió dolláros vérdíjat tűzött ki a CIA, alapos gyanú szerint, korábban ő végzett az egykori pakisztáni miniszter-asszonnyal, Benazir Bhutto-val is. Számára és - az óvatos pletykák szerint – Osama bin Laden-nek is, a történet itt fog véget érni, valahol mélyen a sziklás táj gyomrában, a pakisztáni hadsereg már napokkal ezelőtt ellenőrzése alá vonta a környék összes létező útját. Sok elemző elhúzódó, és jóval ádázabb küzdelemre számít az elkövetkezendő hetekre, mint amilyenre a Swat-völgyben került sor.
Forrás: HírExtra