A segélyezés fontos a kormánynak
A segélyezés a kormány szociálpolitikájának fontos eleme, és egy válsághelyzetben egyenesen kötelessége.
2009. június 19. péntek 21:54 - HírExtra
A Baptista Szeretetszolgálat, a Katolikus Karitász, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet és a Magyar Vöröskereszt Országos Igazgatósága közös állásfoglalást adott ki, amelyben a közlik: teljességgel érthetetlennek és szereptévesztésnek tartják a kormány kezdeményezését, amellyel az adófizető polgároktól adomány címén gyűjt pénzt a létrehozott krízisalapba. A kormány nem karitatív szervezet - szögezi le a négy szervezet, és felhívja a figyelmet, a válság miatt bajbajutottak támogatásának legmegfelelőbb módja a karitatív szervezeteken keresztüli segítségnyújtás. Hangsúlyozza: szakmailag is kifogásolható a krízisalap létrehozása, mert ezáltal a kormányzat egy különálló rendszert állít fel, amely nem kapcsolódik a meglévő intézményrendszerekhez. Ezzel a kormány a valós problémát kezelni nem tudja, csak időben elodázza annak súlyosabb következményeit.
A szociális és munkaügyi tárca vezetője az MTI-nek úgy fogalmazott: csodálkozik azon, miért látnak problémát a karitatív szervezetek a krízisalap létrehozásában.
Herczog László megjegyezte: korábban tárgyalt a szociális szakma és az egyházak képviselőivel a krízisalapról, és akkor senki nem kifogásolta ezt a kormányzati kezdeményezést, és jelezték az együttműködést. Hozzátette: úgy tudja, a Katolikus Karitász is segélyakciót kezdeményezett, és véleménye szerint az állami és egyházi kezdeményezés erősíti és nem gyengíti egymást.
"Ez nem a civil szervezetekről szól, hanem azokról a családokról, állampolgárokról, akik a válság miatt kerültek súlyos helyzetbe, és a legfontosabbnak a gyorsaságot tartottuk. Egy olyan rendszert igyekeztük kialakítani, ahol a kérelem benyújtásától egy hónapon belül pénzhez juthatnak a kérelmezők" - fogalmazott.
Egymilliárd forintos krízisalap létrehozásáról döntött korábban a kormány, a számítások szerint az összeg a leghátrányosabb helyzetű 30 ezer családnak képes egyszeri segítséget nyújtani. A pénzt a költségvetési tartalékból különíti el a kabinet, az induló keretet kiegészítik azok az összegek, amelyek a miniszteri, illetve az állami vezetők fizetésének csökkentése után ebbe az alapba folynak be, de ide kerülnek a pénzintézetek bírságolásából származó tételek is.
A kríziskezelő program augusztus 1-jén indul és november 30-ig tart, a programban részt vevők - több feltétel teljesítése esetén - egyszeri, 20-50 ezer forint közötti, különös méltánylást igénylő esetben 100 ezer forintos vissza nem térítendő támogatást kaphatnak.
Forrás: MTI