Magosz: Elbukott a szocialista földpanama
Zátonyra futott a kiemelt kormányprogramként támogatott sukorói "szocialista földpanama" - mondta pénteki budapesti sajtótájékoztatóján Budai Gyula.
2009. július 24. péntek 12:54 - HírExtra
Közölte, hogy az eddigi információk szerint a kialakult helyzetért felelős Tátrai Miklós, az MNV Zrt. volt vezérigazgatója, Veres János volt pénzügyminiszter, Gyurcsány Ferenc volt és Bajnai Gordon jelenlegi miniszterelnök. Hozzátette, hogy a kormányfő akkor a Gyurcsány-kormány gazdasági minisztere volt.
Kijelentette, hogy a sukorói földekért az államnak cserealapként felajánlott pilisi és albertirsai területek a csere időpontjában sem voltak és a mai napig sincsenek a befektető, Joáv Blum tulajdonában.
Elmondta, hogy kijelentését arra a két határozatra alapozza, amelyeket a monori, illetve a ceglédi földhivatalok küldtek meg a székesfehérvárinak. Ezek szerint a ceglédi városi ügyészség óvást nyújtott be a monori körzeti földhivatalhoz a pilisi és albertirsai ingatlanok ügyében, ahol az eredeti állapotot állították vissza, vagyis - magyarázata szerint - nem a befektető a két ingatlan tulajdonosa. Hozzátette, ezt erősíti meg a székesfehérvári földhivatalnak megküldött irat, amely szerint miután a cserealapként szolgáló földterületek nem képezik Joáv Blum tulajdonát, az MNV Zrt.-vel kötött szerződés érvényét veszti és az eredeti állapotot kell visszaállítani.
Budai Gyula kijelentette, hogy a vagyongazdálkodási tanács tavaly úgy döntött a cseréről, hogy nem bizonyosodott meg arról, hogy a befektető tulajdonosa-e a két területnek.
Úgy fogalmazott, most már számára is érthető, hogy miért kellett a tavaly július 30-án elfogadott határozat alapján a földhivatalnak még aznap széljegyeztetni a tulajdonjogot. Közölte, ez csak úgy volt lehetséges a számítógépes rendszer miatt, hogy még előző nap "odaszóltak" a hivatalnak, hogy előre generáljanak egy széljegyet.
Budai Gyula szerint az MNV Zrt. több mint egymilliárd forint értékű széljegyet engedett át a befektetőnek olyan földterületekért cserébe, amelyek nem voltak a tulajdonában.
Azt mondta, hogy ebben az esetben nemcsak a hűtlen kezelés miatt kellene nyomozni, hanem azért is eljárást kellene kezdeni, hogy az ügyben döntő kormánytagok hanyag módon bántak a rájuk bízott állami vagyonnal.
Nyakó István MSZP-szóvivőinek szavaira reagálva közölte, most már érti, hogy az MSZP miért nem kívánja támogatni a Fidesz által felállítani kívánt vizsgálóbizottságot. Véleménye szerint ezzel beismerték, hogy az általa felsorolt személyek felelősek a kialakult kaotikus állapotokért.
Forrás: MTI