Egyre kevesebb engedély
Az idén az első félévben 13 ezer lakás kapott használatbavételi engedélyt, 16 százalékkal több mint egy éve, és 17 ezer új lakásra adtak ki építési engedélyt, ami 19 százalékkal kevesebb, mint 2008 első felében volt - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön.
2009. július 30. csütörtök 10:13 - HírExtra
Az idén az első hat hónapban a használatba vett lakások közel egyharmada Budapesten épült. Az új engedélyezések, 3 megye kivételével, az egész országban jelentősen visszaestek. Emelkedett a kislakások aránya, különösen a fővárosban, az új lakások átlagos alapterülete 89 négyzetméter, 2 négyzetméterrel kisebb, mint 2008-ban.
A 2009 első negyedévében regisztrált 15 százalékos növekedése után a második negyedévben 18 százalékkal több lakás kapott használatbavételi engedélyt, mint az előző év azonos időszakában. Az új építési engedélyek számában ugyanakkor erősödő visszaesés mutatkozott: az első negyedévben 7 százalék, a másodikban 18 százalék a csökkenés.
A legnagyobb lakásépítő a főváros, ahol a használatba vett lakások száma ebben az időszakban több mint egyharmadával nőtt, országos részaránya pedig 32 százalékra emelkedett.
2009 első félévében az előző év azonos időszakához viszonyítva 25 százalékkal több, 1.742 lakás szűnt meg. Ezek 40 százaléka a főváros lakásállományának része volt. Itt megduplázódott a lakásmegszűnések száma, elsősorban településrendezés és új lakás építése miatt. Az önkormányzati lakások közül összesen közel 400, Budapesten több mint 300 szűnt meg. A megszűnt lakások átlagos nagysága 66 négyzetméter volt.
A kiadott új építési engedélyek alapján több mint 1 millió 600 ezer négyzetméter lakóépület és több mint 1 millió 700 ezer négyzetméter nem lakóépület beépítését tervezik, 17-16 százalékkal kevesebbet, mint 2008 első felében. A lakóépületek kategóriájában legnagyobb arányú visszaesés a 3 és több lakásos házak körében történt, egynegyeddel kisebb területet terveznek beépíteni, mint egy évvel korábban. A nem lakóépületek közül a tervezett mezőgazdasági épületek hasznos alapterülete 38 százalékkal, a szálláshely-szolgáltató, vendéglátó épületeké 29 százalékkal kevesebb, mint az elmúlt időszakban.
Forrás: MTI