Ókor, jó helyen
Két római kori utcát, s egy nemesember villáját tárták fel a régészek a bulgáriai Plovdivban.
2009. augusztus 2. vasárnap 13:10 - HírExtra
A római kori amfiteátrum közelében a feltárások még 1976-ban kezdődtek el, majd hosszú időre megszakadtak, s csupán ez év júliusában folytatódtak - olvasható a Novinite (http://novinite.com) angol nyelvű bolgár hírportálon.
Zsenya Tankova ásatásvezető régész a legérdekesebbnek a teljes épségben fennmaradt fürdőt nevezte, amelyet egy római kori nemesember villájának a feltárásakor fedeztek fel. A régészek feltárták a ház két további helyiségét is, amelyek szintén igen jó állapotban vészelték át az elmúlt évezredeket.
A jelentős leletek közé tartozik egy negyven négyzetméteres antik mozaikpadló, de találtak a régészek ókori lámpásokat, 126 pénzérmét, s rábukkantak Hermész (Mercurius), az istenek hírnökének, a pásztorok, utazók, kereskedők, súly- és hosszmértékek istenének, az ékesszólás, irodalom, atlétika és a tolvajok védelmezőjének agyagszobrára is. Az összes lelet a Kr.u. III-IV. századból származik.
Plovdiv az újkőkor óta lakott hely. A trákok Emolpias néven emeltek itt erősséget, amelyet Kr. e. 342-ben Macedóniai Fülöp, Nagy Sándor apja foglalt el, s nevezett el Philippopolisznak. A rómaiak Trimontiumnak, azaz a Három hegy városának nevezték. A szlávok már a hatodik században megjelentek a térségben, de Bulgária része csupán 815-ben lett.