Ötszáz gyerekrablás évente
Közel ötszáz gyereket raboltak el Nagy-Britanniában a múlt évben, és vittek illegálisan külföldre. A legtöbb gyereket Pakisztánba vitték, a következő célországok pedig az Egyesült Államok, Írország, Spanyolország, Ausztrália, Franciaország és Egyiptom voltak.
2009. augusztus 11. kedd 10:38 - HírExtra
Tavaly 336, a rendőrségnek is bejelentett gyerekrablás történt, de az összes rablás számát 470-re becsülik. A hivatalosan is feljegyzett gyerekrablások száma 2005-höz képest 2008-ra 20 százalékkal emelkedett, 1995-höz képest pedig 93 százalékkal, amit Andy Elvin, a Nemzetközi Szociális Szolgálat (International Social Services) ügyvezető igazgatója a "nagyobb arányú bevándorlás elkerülhetetlen következményének" tulajdonít.
"A gyerekrablás növekvő mértékű, mivel növekszik azoknak a családoknak a száma, amelyekben legalább az egyik szülő külföldi" - tette hozzá.
Annak a szülőnek a számára, akinek gyermekét elrabolták, nincs más törvényes választása, minthogy annak az országnak a bíróságához fordul, ahová gyermekét vitték. Ez azonban költséges eljárás, és egyáltalán nem biztos, hogy a bíróság úgy ítél majd, hogy a gyereket vissza kell vinni Nagy-Britanniába.
Az Európai Unió bővülésével a gyerekrablások száma tovább nőtt: Lengyelország 2004-es csatlakozásáig egyetlen gyermeket sem raboltak el a kelet-európai országba, 2006-ban és 2008-ban viszont már 10-10 ilyen gyerekrablás fordult elő.
A gyerekrablások többnyire a vegyes házasságok felbomlásakor történnek, és a felügyeleti joggal nem rendelkező szülő szokta jogtalanul magával vinni gyermekét. A nyár a gyerekrablások "szezonja", amikor a gyerekeket a nyári szünidőre külföldre viszi a távolélő szülő, aztán nem viszi vissza a másik szülőhöz.
A brit kormány gyakran semmit sem tud tenni az elrabolt gyerekek ügyében, mert a Hágai Egyezményt nem aláíró országba viszik a gyerekeket. Ennek a dokumentumnak az aláírói vállalták a kötelezettséget, hogy a területükön jogtalanul visszatartott gyerekeket azonnal kiadják.
Szakértők szerint az anyák számára szinte lehetetlen visszaszerezniük gyermeküket a saríja (iszlám törvénykönyv) alapján törvénykező iszlám országokból, például Szaúd-Arábiából vagy Líbiából, ahol a törvény a férfi szülői jogát helyezi előtérbe.
Forrás: MTI