Széchenyi-mellszobrot avattak
Felavatták Széchenyi István bronz mellszobrát, Cséri Lajos budapesti szobrászművész alkotását csütörtökön Zánkán a Gyermek és Ifjúsági Centrum főépületének bejáratánál.
2009. augusztus 21. péntek 20:25 - HírExtra
Augusztus 20-án az államalapítás mellett a megmaradásunkra is emlékezünk, s gróf Széchenyi István az államalapítóhoz méltó utódok egyike - mondta a szobor avatásakor Sótonyi Péter, Széchenyi-díjas akadémikus.
Szerinte Széchenyi "kivételes történelmi személyiség", akinek a szerepéről, jelentőségéről és munkássága értékeléséről még napjainkban is zajlanak szakmai viták, de történelmi nagysága vitathatatlan.
A reformkor történetének kiemelkedő, központi alakjának lenyűgöző az átgondoltsága és körültekintése, ahogy a "nagy terveinek egy-egy láncszemét összekapcsolja", elérkezettnek látva az időt valóra váltásukhoz - mondta az akadémikus. Példaként említette a "legnagyobb magyar" elévülhetetlen tettei és érdemei között a Magyar Tudományos Akadémia, a Nemzeti Színház, a Nemzeti Kaszinó alapítását, a hazai lóversenyzés meghonosítását, a Lánchíd és alagút létesítését, a Duna, a Tisza szabályozásának elindítását, a dunai gőzhajózás, a hajósegylet és hengermalom létrehozását, a balatoni hajózás megteremtését.
Széchenyi István kiemelkedő politikus, teoretikus, de a világgal és önmagával is folyamatosan perlekedő hús-vér ember is - mondta az ünnepség szónoka, rámutatva: "cselekvő, hazáját féltő "példátlan személyiség volt".
Az akadémikus Cséri Lajos szobrászművész alkotásáról azt mondta: érzékelhető a szobron a "szenvedés és boldogság", de azt "úgy ütköztetve", hogy összességében az alkotás "a gróf humánumát idézi". Az akadémikus szerint a szobor azt is üzeni, hogy "illúzió lenne azt hinni, hogy a társadalmunkban felhalmozódott ellentmondások feloldása konfliktusmentes folyamat lenne".
Bogó Ágnes, a zánkai centrum igazgatója szerint a nagy célok eléréséért legbölcsebben úgy dolgozhatunk, "hogyha azon törekedünk, hogy a mostani ifjúság nevelésére olyan nagy befolyást szerzünk magunknak, hogy azok több polgári virtusokkal bírjanak..." - idézte Széchenyit.
Szavai szerint a zánkai centrumban, amely nemcsak az ifjúság üdültetésére, de nevelésére is hivatott, feltétlenül helye van Széchenyi István szobrának, mégpedig a létesítmény alapköve mellett.
Széchenyi István bronz mellszobrát Szüdi János, az Oktatási és Kulturális Minisztérium szakállamtitkára és Bogó Ágnes leplezte le.
A 82 éves művész, Cséri Lajos - aki szerdán vehette át a Magyar Köztársaság Érdemérem Tisztikeresztje kitüntetést - az MTI-nek elmondta: a szobrot lényegében ajándékba adta az ifjúsági centrumnak, ugyanis csak az anyagköltségeinek megtérítését fogadta el. Közeli tervei közt említette, hogy őszre Egry Józsefnek, a Balaton nagy festőjének a mellszobrát készíti el, ezt állítják majd fel az ifjúsági centrumban a festőművészről elnevezett középiskola előtti parkban.
Forrás: MTI