2024. november 23. - Kelemen, Klementina

Vegyes repertoár az évfordulós Operában

A 125 évvel ezelőtt megnyitott Magyar Állami Operaház első premierje az új évadban egy gyermekeknek és főként gyermek előadókra írt darab lesz. Benjamin Britten A kis kéményseprő című művét - eredeti változatában először - szeptember 20-án, vasárnap kettős szereposztásban mutatják be a dalszínházban.
2009. szeptember 4. péntek 14:02 - HírExtra
"A gyerek közönségre nagy figyelmet fordítottunk az utóbbi két évben" - hangsúlyozta a Magyar Állami Operaház (MÁO) pénteki sajtótájékoztatóján Kovalik Balázs művészeti vezető. Emlékeztetett rá, hogy tavaly is egy ifjúságnak szóló operával, Ránki György Pomádé király új ruhája című darabjával indították a szezont. Most pedig Britten művét mutatják be, hiszen a brit zeneszerző - a királynő komponistája - egész életében kiemelten foglalkozott a gyerekekkel, szimfonikus alkotásokat is szentelt nekik.

Britten darabja először hangzik el Magyarországon az eredeti változatban. A Játsszunk operát! címet viselő első rész - amelyet a legtöbb produkcióhoz hasonlóan eddig a magyarországi színreviteleknél is elhagytak - tulajdonképpen egy próba.

A gyerekek egy régi újságra bukkannak és ebben megtalálják a szomorú írást a kegyetlen mesterének kiszolgáltatott kis kéményseprőről. Tanakodnak, hogy milyen műfajban dolgozzák föl Sammy történetét: a musicalt túl könnyűnek találják, a sztori súlyához végül az operát gondolják megfelelőnek - mondta el Bata Rita, az előadás rendezője, a Játsszunk operát! című, többségében prózát tartalmazó rész fordítója.

A koreográfusként ismert rendező hozzátette, hogy a második rész, vagyis A kis kéményseprő Lukin László fordította szövegét a gyerekszereplők segítségével kissé modernizálta. A főszerepeket a MÁO Gyermekkarának tagjai és a Magyar Táncművészeti Főiskola növendékei alakítják.

Bata Rita kiemelte, hogy ma a fiatalok életének csomópontja valamelyik pláza, ahol ma már nagyjából annyiba kerül egy mozijegy, amennyiért eljöhetnének az operaházba is. A színházban pedig nemcsak a fogyasztói társadalmat jellemző "előre gyártott" élményekben részesülhetnének, hanem átélhetnék az alkotás szépségét is, látva nemzedéktársaikat a színpadon.

Felidézte: kisgyerekkorában Egerben jól választottak a tanárai, amikor színházba vitték. Ma is emlékszik Szikora János Csongor és Tünde-rendezésének minden apró momentumára. "Ha az az előadás nincs, most nem lehetnék itt" - tette hozzá.
Hornyák István jelmeztervező elmondta, hogy nagyon változatos, színes, mai ruhákat viselnek mindkét részben a szereplők, Ágh Márton pedig egy tornaterem belsejét képzelte díszletként a dalszínház színpadára.

Az Annt alakító Szabó Regina a gyerekszereplők nevében a sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy Britten muzsikája élvezetes, egyáltalán nem idegen számukra.
Mint azt Kovalik Balázs megjegyezte, a kis kéményseprő jegyárai gyerek- és családbarátok lesznek.

Vass Lajos főigazgató hozzáfűzte, a bemutatók mellett folytatják az ifjúságnak szóló egyéb események szervezését, karácsonykor ismét több száz hátrányos helyzetű gyermeket látnak vendégül, és az Operabál után is a fiatal közönségé lesz a színpad és a nézőtér.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Kultúra témában
Szeret színdarabokat látogatni?
Rajongok a színházért!
Amennyiben időm és pénztárcám engedi, igazán örömmel teszem!
Évente egyszer-egyszer megesik
Évek óta nem voltam színházban, de szeretnék eljutni
Évek óta nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
Soha nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását