Jól teljesített a Szülőföld Alap
A Szülőföld Alap bebizonyította, hogy lehet jól működő, átlátható, az uniós normáknak megfelelő támogatási struktúrát működtetni.
2009. szeptember 22. kedd 17:05 - HírExtra
Csizmár Gábor elmondta, az alap létrehozásakor az volt a cél, hogy jelenjen meg egy olyan elem a külhoni magyarok támogatásánál, amely stabil, kiszámítható forrást nyújt a szülőföldön való boldoguláshoz, az anyagi és szellemi gyarapodáshoz, az anyanyelv és kultúra megőrzéséhez, a Magyarországgal való kapcsolatok ápolásához és nem függ pártpolitikától.
Az alap tavalyi tevékenységéről és működéséről szóló expozéjában az államtitkár kifejtette: a létrehozás óta eltelt öt év alatt több, mint 15 ezer pályázati kérelem érkezett, amelyből több, mint 8500 támogatásban részesült. A kiosztott támogatás összege több, mint 8 milliárd forint volt.
Tavaly mintegy háromezer pályázatról döntöttek, ennek mintegy felét támogatták. A források elosztásánál érvényesült a régiók közötti szolidaritás, azaz a Szerbia és Ukrajna magyarsága a lakosságszámnál nagyobb arányban részesülhetett a támogatásokból.
Az alap támogatási területei között említette a szórványoktatás, a magyar felsőoktatás segítését, regionális szervezetek kulturális programjainak támogatását, az informatikai ellátottság javítását. Tavaly új elemként jelent meg a magyar-magyar kapcsolattartási támogatás.
Ennek keretében eddig mintegy "30 ezer szerbiai és ukrajnai magyar részesült támogatásban" nyílt pályázat keretében. A kifizetések folyamatosan zajlanak.
Bevezették az elektronikus pályázati rendszert, amely sikeresen mutatkozott be.
Szólt még arról is, hogy tavaly is bevonták a határon túli szervezeteket a kis összegű projektek támogatásának lebonyolításába, az átlagos támogatási összeg 150 ezer forint volt.
Az alapról szóló beszámoló elfogadásával kapcsolatos országgyűlési határozati javaslat - amely az Országgyűlés költségvetési bizottságának önálló indítványa - expozéjában a testület részéről Kékesi Tibor (MSZP) hangsúlyozta: időnként magát a folyamatnak az egészét is be kellene mutatni, valamint - egyfajta bázisszemlélettel - az egyes évek közötti változást is.
Az adatokat ismertetve kifejtette: 2008-ban körülbelül 2.900 pályázat érkezett, amely tíz százalékkal haladja meg a 2007-es pályázatok számát. Hozzátette, hogy az 1.400-at is meghaladó, győztes pályázatok száma húsz százalékos növekedést mutat az azt megelőző évhez képest.
A pályázati igények mind a két évben megközelítőleg azonos összeget képviseltek, mintegy 6,4 milliárd forintot - mondta Kékesi Tibor.
Forrás: MTI