Százmillióval több jut a polgárőröknek
Még idén százmillió forint plusztámogatást kap a polgárőrség a kormánytól a kistelepülések biztonságának javításáért indult programra.
2009. szeptember 25. péntek 15:05 - HírExtra
Túrós András, az OPSZ elnöke azt mondta, a plusztámogatást ezer polgárőrszervezet között százezer forintonként osztják szét. A mintegy 90 ezres létszámú polgárőrség ebből fedezi év végéig a megerősített járőrszolgálatokat a kistelepüléseken.
Túrós András szerint tovább romolhat az ország közbiztonsága, mivel a gazdasági válság miatt a következő időszakban minden bizonnyal nőni fog a vagyon elleni bűncselekmények száma. Hozzáfűzte, a választások évében szintén romlik az ország közbiztonsága, ezért a polgárőröknek több szolgálatot kell majd ellátniuk 2010-ben.
Kiss Péter a Készenléti Rendőrség laktanyájában tartott OPSZ-elnökségi ülésen úgy fogalmazott: a polgárőrség az elmúlt évtized alatt bebizonyította, tevékenysége felbecsülhetetlen haszonnal jár, erősíti az emberek biztonságérzetét, és nagymértékben hozzájárul a közbiztonság javításához.
A polgárőrség nem félelmet kelt, hanem megelőz, nem fenyeget, hanem baráti jobbot nyújt, nem masíroz, hanem jelen van, és nem megoszt, hanem integrál a különféle társadalmi csoportok között, és ez a jó irány – fogalmazott beszédében a szocialista politikus. Hozzátette: a polgárőrség példát mutat abban, hogy az önkéntes alapon végzett munkával hogyan lehet hozzájárulni a fejlődéshez.
Kiss Péter megjegyezte, a Bajnai Gordon miniszterelnök által szeptember elején meghirdetett rend és biztonság nevű közbiztonsági program ötödik pontja a polgárőrség megerősítése. Eszerint 2010-ben háromszorosára növeli a kormány a polgárőrség támogatását. AZ OPSZ idén 500 millió forint központi költségvetési támogatást kapott, a helyi önkormányzatok pedig 600-650 millió forinttal járultak hozzá a szervezetnek a közbiztonság megőrzése, a bűncselekmények megelőzése érdekében végzett munkájához. A MeH tavaly 15 millió forinttal megnövelte a kistelepülések biztonságáért nevű projekt pályázati keretösszegét, így a 200 leghátrányosabb helyzetű település polgárőrsége összesen 20 millió forintnyi pályázati támogatást tudott lehívni.
Túrós András azt kérte a minisztertől, segítse elő, hogy az OPSZ legalább harminc olyan státuszt kapjon - vagy a rendőrségen, vagy valamelyik minisztériumon belül -, hogy az OPSZ napi ügyeit főállásban tudják intézni. Ezenkívül várják a cégautóadó rendezését is, mert - mint fogalmazott -, ha a polgárőrség járőrautói után adót kell fizetniük, az 120-130 millió forintot jelentene, vagyis a plusztámogatás és a megnövelt működési költségek ellenére is veszélybe kerülne működésük.
Forrás: MTI