Immáron Sajóbábony is város
Várossá avatták a Borsod megyei Sajóbábonyt szombaton, a mintegy háromezer lakosú településen Jauernik István, az Önkormányzati Minisztérium államtitkára adta át ünnepség keretében a városalapító okiratot és a városkulcsot Nagy Imre polgármesternek (MSZP).
2009. szeptember 26. szombat 22:39 - HírExtra
Az iskola tornatermében rendezett teltházas rendezvényen az államtitkár úgy fogalmazott: Sajóbábony városi címe egy állomás - a település fejlődése érdekében -, de nem a végállomás. Az ünnep ugyanis elmúlik, és másnap tovább kell dolgozni. Új célokat, új feladatokat kell meghatározni, és ezekért hasonlóan kell küzdeni, mint a városi rangért.
Az önkormányzatok számára komoly feladat, hogy a válságból a "lehető legkisebb rosszal jöjjenek ki", és válság után olyan helyzetbe kerüljön valamennyi település, - Sajóbábony városa is -, hogy újult erővel tudja az ország azt a fejlődést folytatni, amely az elmúlt években jellemezte - mutatott rá az államtitkár.
Elmondta: az országban ebben az évben 22 településből lett város. Ezt a döntést azonban sokan kritikával illették. Megkérdőjelezik azt is, jó-e, hogy 3195 önkormányzata van az országnak és 322 városa. Véleménye szerint az a fő kérdés, hogy az ott élőknek, a helyieknek előnyös-e mindez.
Hangsúlyozta: Magyarország településszerkezete nagyon sokszínű, a városi rangot pedig komoly vizsgálódás előzi meg, számos szempontnak kell megfelelni. Ezekből azonban két kritérium a legfontosabb. Az egyik: mit tettek az ott élők a település fejlődéséért, a másik, hogyan viszonyulnak szűkebb vagy tágabb környezetükhöz, azaz a város gondol-e a környező térségre is.
Nagy Imre polgármester arról számolt be: Sajóbábony sok ezer éves múlttal rendelkezik, hiszen már az őskőkorban is emberlakta vidék volt, és az ásatások szerint szervezett munkát is folytattak a területen élők. A Miskolctól 13 kilométerre található település - amely Tiszaújváros és Kazincbarcika mellett a megye harmadik vegyipari centruma volt az Észak-magyarországi Vegyiművek megszűnéséig - az Árpád-korig vezeti vissza történetét, neve először Babun (valószínűleg személynév) néven szerepel egy 1325-ös oklevélben.
A polgármester szerint bár Sajóbábony "zsáktelepülés" - másfél kilométeres bekötőút vezet a 26-os számú főútvonalhoz -, a község megközelíthetősége az országos átlag fölötti színvonalú, mert a főutat még az 1980-as években négysávossá bővítették Miskolc és a "bábonyi elágazás" között.
Rámutatott: Sajóbábony mint nagyközség előtt már bezárultak a fejlődési lehetőségek, ezért pályáztak a városi rangra, amelynek elnyerése új távlatokat nyithat előttük.
Tájékoztatása szerint a helyi vegyipari parkban lévő cégek több mint ezer embernek adnak munkát, ez pedig rendkívül fontos a jelenlegi válság idején. Hozzáfűzte: a város infrastruktúrája kiváló, 100 százalékos a közművesítés, csaknem valamennyi települési út pormentes.
Borsod-Abaúj-Zemplénben az idén két település lett város, Sajóbábony mellett Mezőkeresztes, és így már 29 városa van a megyének.
Forrás: MTI