Új, különleges tengeri fajok
Két kutatócsoport eddig ismeretlen állatfajokra bukkant a tenger mélyén. A Göteborgi Egyetem zoológusai egy új sertelábú férget fedeztek fel, amely kizárólag a tengerfenéken heverő bálnatetemeken táplálkozik. Egy amerikai csapat pedig Kalifornia partjai előtt egy eddig nem látott tengerimacska-fajt talált.
2009. szeptember 26. szombat 15:40 - HírExtra
A tengerimacska alakúak (Chimaeriformes) a cápák és ráják távoli rokonai, a porcos halak különösen ősi rendjét képezik.
A Helena Wiklund vezette göteborgi csapat kamerák segítségével kilenc különböző sertelábú féregre bukkant, amelyek egytől egyig olyan baktériumokkal táplálkoznak, amelyek a bálna pusztulását követően azonnal megjelennek a tetemen. A kilenc fajból négyet a Svédország nyugati partján elhelyezkedő Strömstad előtt találtak meg 120 méteres mélységben, a többi ötöt pedig Kalifornia partjainál a tenger mélyén. DNS-tesztek kimutatták, hogy bár a sertelábúak külsőre igen hasonlóak, genetikailag jócskán különböznek egymástól - tudósított a Der Standard című osztrák lap internetes kiadása (www.derstandard.at).
Az elemzésekből kiderült, hogy az egyes fajok bálnatetemre való szakosodása teljesen más evolúciós ösvényeken ment végbe. A különböző helyszíneken élő férgek közül egyeseknél kriptikus fajokról van szó, ami azt jelenti, hogy bár külső megjelenésük megegyezik, mégsem tartoznak egyazon fajba, mert nem képesek egymással szaporodni.
A svéd kutatók felfedezése tehát hozzájárulhat ahhoz, hogy megértsük, hogyan terjedtek el a fajok a Földön, és hány különböző faj lakja a bolygót.
A Kaliforniai Tudományos Akadémia kutatói Kalifornia nyugati partjainál pedig egy új porcos halat pillantottak meg, amelyet élő kövületnek is lehet nevezni. A tengerimacska-félék - így a most felfedezett Hydrolagus melanophasma faj is - legközelebbi rokonaik, a cápák és ráják fejlődési vonaláról csaknem 400 millió évvel ezelőtt váltak le. A hímnemű állatok különlegessége, hogy homlokukon és has alatti úszóik előtt is nemi szerveket viselnek. Egyes fajok hátúszója előtt mérgező tüske is található. A kimérának is nevezett halaknak régen számos faja élt a tenger mélyén, mára többségük kipusztult.
A tudomány mélytengeri élőhelyek felé forduló fokozott érdeklődése és az új taxonómiai módszerek révén az élő kövületek újra reflektorfénybe kerültek. Az utóbbi tíz évben Galápagos partjai előtt is felfedeztek két új kiméra fajt.
Forrás: MTI