2024. november 23. - Kelemen, Klementina

Eljött a kubaiak ideje?

A magánkézben lévő havannai kisvendéglők számára új korszakot nyithat az, hogy Raul Castro kormánya nemrég elrendelte az állami támogatással működő üzemi étkezdék bezárását.
2009. október 8. csütörtök 08:46 - HírExtra
Az intézkedés része annak a reformnak, amely a pénzszűkében lévő kommunista állam "túlzott szubvencióinak" lefaragását tűzte ki célul.

A kubai főváros négy minisztériumának hivatalnokai már a múlt héten zárt ajtókba ütköztek korábbi ingyenes üzemi konyháik bejáratánál. Az egyelőre kísérleti stádiumban lévő intézkedést ki akarják terjeszteni a szigetország 24 700 kantinjának mindegyikére. Ezek a 11,2 millió lakosú Kubában 3,4 millió alkalmazottat szolgálnak ki.

"Nem kapnak többé ebédet, ide kell jönniük!" - mondja elégedetten Idalmis Zayas, aki az egyik minisztérium közelében lévő házában működtet egy kis büfét, ahol pizzát és friss üdítőket szolgál fel.

"Két napja nincs egy perc megállásom sem, le sem hunyom a szemem, de nem panaszkodom, ez nagyon jó intézkedés!" - teszi hozzá az asszony az állami étkezdék bezárásáról.

Raul Castro elnök 2008. december 28-án jelentette be a "túlzott támogatások" felszámolását, tekintettel az állam súlyos gazdasági válságára, de azért is, hogy felvegye a harcot a lopás és az élelmiszerek fekete kereskedelme ellen.

A kantinoknak szállított élelmiszer gyakran a feketepiacon kötött ki, most a kormány inkább mintegy 60 százalékkal növelte az alkalmazottak egyébként igen szerény jövedelmét. A pluszpénzt szabadon költhetik el.

Az üzemi étkezdék pazarlása és szervezetlensége 2008-ban Marino Murillo gazdasági miniszter szerint 35 millió dollár veszteséget okozott, miközben az élelmiszerek 84 százalékát importálni kénytelen az ország.

"Az állampapa", ahogy egyes kubaiak mondják, évente összesen 350 millió dollárt fordít az alkalmazottak étkeztetésére, de ebben az összegben nem szerepelnek a kantinok működési kiadásai (áram, stb.)

A pénzbeli juttatás jelentős megemelésével az állam nagyjából ugyannyit költ az alkalmazottakra, mint korábban élelmiszerekre, de megtakarítja a kantinok fenntartási költségeit, főleg a villamos áramot. Az áramszolgáltatást a nyár eleje óta korlátozzák a nyilvános helyeken.

Margarita Sardinas, egy tisztviselő megjegyezte, hogy nem mindenki ért egyet a reformmal, de az állam legalább többletfizetést ad az ebédhez. Ő maga hazulról hozott élelmet - salátát - a hivatalba.

Egyes minisztériumokban az üzemei étkezdét étkezősarok váltotta fel, ahol mikrohullámú ételmelegítő és hűtőszekrény található. "Ez is egy lehetőség, de ha minden nap fél órát kell várnom, más megoldást keresek" - mondta egy másik alkalmazott, aki mintegy harminc kolléga társaságában várta, hogy rá kerüljön a sor mikrohullámú melegítőnél.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását