A mentelmi bizottság szava döntött
A legfőbb ügyész tudomásul veszi a parlament mentelmi bizottságának azon döntését, amely szerint a testület nem javasolja, hogy az Országgyűlés függessze fel Dávid Ibolya és Herényi Károly mentelmi jogát.
2009. október 13. kedd 19:50 - HírExtra
Kovács Tamás erről kedden nyilatkozott az MTI érdeklődésére Zalaegerszegen, ahol átadták a Zala Megyei Főügyészség felújított épületét. A legfőbb ügyész a bizottsági döntés kapcsán egyebet nem mondott.
Géczi József Alajos, a mentelmi bizottság szocialista elnöke a testület keddi, budapesti ülése után jelentette be: a bizottság nem javasolta a parlamentnek, hogy függessze fel Dávid Ibolya és Herényi Károly mentelmi jogát. Négy képviselő szavazott a mentelmi jog felfüggesztése mellett és négy képviselő ellene.
A bizottság elnöke a döntés indokaként azt mondta: bár kérték, az ügyészség nem adott iratokat arra nézve, mire alapozzák Dávid Ibolyával és Herényi Károllyal szemben a kényszerítés és a személyes adattal való visszaélés bűncselekményének gyanúját.
Géczi József Alajos úgy fogalmazott: a négy, nemmel szavazó képviselő szerint "aggályos az egész ügy, túl sok benne a politikai elem". Kérdésre válaszolva közölte: az ügyészséget nem akarja vádolni, de olyan érzésük van, hogy az ügyben túl sok a koncepciós elem.
Cser-Palkovics András, a bizottság fideszes tagja szerint időhúzás volt a szocialista tagoktól, hogy újabb iratokat kértek be az ügyészségtől. Kijelentette, hogy a bizottság keddi döntésével a bíróság szerepét próbálta eljátszani.
Hozzátette: "az MSZP képviselői megvédték az MDF vezetőit, egyértelművé téve azt, hogy az MSZP és az MDF egymás cinkosai, egymás bűntársai abban, hogy a politikai célokra használták és használják fel a titkosszolgálatokat".
A mentelmi bizottság szeptember közepén kért további iratokat a két MDF-es politikus ügyében azért, hogy az ügyészség világítsa meg a gyanúnak azt a részét, amely a kényszerítésre vonatkozik. Kovács Tamás legfőbb ügyész azonban válaszlevelében továbbra is elhárította, hogy a bizottságnak további iratokat küldjön.
Az UD Zrt. ügye tavaly ősszel robban ki. Szeptember 12-én több napilap arról számolt be, hogy a cég ellen előző nap nyomozást indított a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI).
Ugyanezen a napon Dávid Ibolya sajtótájékoztatón jelentette be: a birtokába került hangfelvétel szerint több egykori és jelenlegi politikus is érintett lehet az ő személyére vonatkozó adatgyűjtésben.
Az MDF elnöke a legfőbb ügyésztől és az NNI-től is soron kívül vizsgálatot kért, amit a Fővárosi Főügyészség később elutasított.
Forrás: MTI