Varga Mihály tévedésekre alapoz?
A Pénzügyminisztérium (PM) szerint teljes mértékben megalapozatlanok és nagyságrendi tévedéseket tartalmaznak Varga Mihály állításai a 2010-es költségvetés a Fidesz alelnöke szerint el nem számolt tételeit illetően. Ezt Pichler Ferenc, a PM sajtófőnöke mondta az MTI-nek kedden.
2009. október 13. kedd 16:33 - HírExtra
Varga Mihály, a Fidesz alelnöke kedden a párt elnökségi ülése után azt mondta: Fidesz kalkulációi szerint a büdzséjavaslat 900 milliárd forintos eltérést tartalmaz a várható valós és a kormány által benyújtott adatok között; a kormány több tételt nem számolt el a javaslatban.
Pichler Ferenc ezzel kapcsolatban az MTI-nek úgy nyilatkozott: a 2010-es költségvetés tervezetét vizsgálta az Állami Számvevőszék (ÁSZ) és a Költségvetési Tanács (KT) is, de a Fidesz állításával szemben közel akkora kockázatot egyik intézmény sem látott.
A sajtófőnök kiemelte: az ÁSZ a büdzsé kiadási oldalát alapvetően megalapozottnak tartotta, elsősorban a bevételi oldalán, az adóbevételeket illetően látott kockázatokat, azzal, hogy nem tudni, a világgazdasági válság, az abból való kilábalás miként hat e tételekre.
A KT a kormányétól eltérő makropályát készített - hívta fel a figyelmet Pichler Ferenc. Mint mondta, a tanács a kormányénál kisebb gazdasági recesszióval számolt jövőre, az eltérő számításból adódóan kisebb bevétellel kalkulált, de a kormány prognózisa és a KT számításai között az egyenlegben csupán 10 milliárd forint a különbség.
A Varga Mihály által hiányzónak nevezett tételek közül Pichler Ferenc a legnagyobb összegűre, az MNB veszteségére tért ki, erről azt mondta: a jegybank veszteségelszámolása szerint az idei MNB-veszteséget kell elszámolni jövőre. Hozzátette: azt lehet látni, hogy nem százmilliárdos, hanem 10 milliárdos nagyságrendű lesz ez a tétel, ezzel a kormány számol a jövő évi költségvetésben.
Varga Mihály a hiányzó tételek közé sorolta a jegybank 300 milliárd forintos sterilizációs veszteségét, a BKV 85 milliárd forintos, a vasút 220 milliárd forintos, illetve a kórházak 70-90 milliárd forintos adósságállományát, az E.ON-nál vállalt 66 milliárd forintos átrendezés miatt keletkezett kockázatot, valamint az Út a munkához program 60-80 milliárd forintos hiányzó fedezetét.
Forrás: MTI