A kisebbségekről szól a Szépírók Fesztiválja
Mindenki kisebbség címmel a hétvégén rendezi meg hatodik alkalommal a Szépírók Társasága az Őszi Irodalmi Fesztivált a Petőfi Irodalmi Múzeumban. Szántó T. Gábor író, az esemény főszervezője az MTI-nek elmondta: a cím arra is utal, hogy minden ember "egyedi kisebbségnek" születik, és a modern ember kisebbségi helyzetbe kerül azáltal is, hogy a tradicionális közösségek meginognak.
2009. október 15. csütörtök 10:25 - HírExtra
A két nap alatt mintegy negyven írót felvonultató rendezvénysorozat Szilágyi Lenke fotóművész kiállításának megnyitójával kezdődik szombaton délután háromkor. A kiállítás képeit maga a művész válogatja. "Szilágyi Lenke sokféle kisebbséget fotózott, a kiállítás ezt a sokféleséget fogja megmutatni, valamint levetítjük Kistamás László róla készült portréfilmjét is" - tette hozzá Szántó T. Gábor.
A fesztivál programja szekciókra tagolódik; ezekben a különféle kisebbségi léthelyzetekről beszélgetnek és azokkal kapcsolatos írásokból olvasnak fel a szerzők.
"A kisebbségi léthelyzet nagyon sokrétű, lehet etnikai jellegű, kisebbséget alkotnak a határon túl élők, az emigráns magyarok, de érezhetik magukat így a nők és a gyermekek is" - mondta a főszervező, aki hozzátette, hogy a gyerekek a legsebezhetőbbek. "Társadalmi feszültségeink egy részét a politikai indulatkeltés mellett az erőszakos nevelés módszerei okozzák. Különösen nagy gondot okoz, ha intézményes keretek között érvényesül elnyomó pedagógia" - tette hozzá Szántó T. Gábor.
Külön szekciót alkotnak a fesztiválon például a vidékről városba költözők, de a "zenei underground mint kisebbség" is megjelenik szombat este egy koncert erejéig.
A főszervező azzal is indokolta a fesztivál témaválasztását, hogy a modern ember, a hagyományos közösségek megingása után gyakran csak másokhoz viszonyítva tudja meghatározni önmagát. "Az ember a magány elől kollektívumokba menekül, szélsőséges esetben ellenségképet formál, hogy szorongásaira magyarázatot találjon" - mutatott rá Szántó T. Gábor.
A főszervező ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy a sokféle megközelítési mód megérinti az olvasókat is. "Az elmúlt években szép számmal látogatta fesztiválunkat a közönség, reméljük, hogy az érdekes témák beindítják majd a párbeszédet nemcsak az írók, hanem a nézők között is" - tette hozzá.
A fesztivál programja szerint a beszélgetéseken olyan írókkal, költőkkel, esszéistákkal, irodalomtörténészekkel találkozhatnak az érdeklődők, mint Bán Zsófia, Grendel Lajos, Márton László, Gergely Ágnes, Háy János, Térey János, Závada Pál, Balázs Attila, Gerevich András, Kiss Judit Ágnes vagy Parti Nagy Lajos.
A fesztivál teljes programját a Szépírók Társasága honlapján (www.szepiroktarsasaga.hu) és a Petőfi Irodalmi Múzeum internetes oldalán (www.pim.hu) is megtalálhatják az érdeklődők.
Forrás: MTI