Hazai igények kielégítése után szállítanak vakcinát külföldre
Eddig hatvan ország jelezte a H1N1 vírus elleni magyarországi vakcina gyártójának, hogy szívesen vásárolna az oltóanyagból, az Omninvest azonban csak a hazai igények maradéktalan kielégítése után juttat vakcinát a határon túlra, egyelőre egyetlen ampullányi szert sem szállítanak külföldre - közölte a pilisborosjenői cég szóvivője kedden az MTI-vel.
2009. november 3. kedd 11:42 - HírExtra
Németh Zsolt elmondta: bár tudomásuk van arról, hogy az Ukrajnában rohamosan terjedő járvány miatt hirtelen "megugrott" a hazai patikai igény, a készletezésben esetlegesen jelentkező problémákat nem az Omninvesten kell számon kérni.
A szóvivő magyarázatként hozzátette, hogy cégük a patikai forgalomba szánt oltóanyag teljes mennyiségét legyártotta már, a gyógyszertárakba azonban nem ők, hanem az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet szállít.
Németh Zsolt közölte, hogy - korábbi ígéretüknek, illetve kapacitásuknak megfelelően - Pilisborosjenőn heti 500 ezer adag H1N1 vírus elleni vakcinát tudnak előállítani. A gyártás zökkenőmentesen, folyamatosan halad, ám hogy pontosan hol tartanak most, s mikorra áll rendelkezésre a korábbi megállapodásnak megfelelően a magyar lakosság számára igényelt 6 millió adag szérum, arra Németh Zsolt nem tudott azonnali választ adni.
Az esetleges külföldi értékesítéssel kapcsolatban a szóvivő megjegyezte: eddig 60 ország jelezte, hogy vásárolna a Magyarországon előállított, H1N1 elleni oltóanyagból, ám az Omninvest csak a hazai igények maradéktalan kielégítését követően juttat vakcinát a határokon túlra. Németh Zsolt nem kívánt nyilatkozni arról, hogy készült-e lista a külföldi igényekről, s ha igen, milyen "sorrendet" állítottak fel leendő vásárlóik körében. Csupán annyit jegyzett meg: a magyar lakosságnak szánt 4+2 millió adag, új influenza elleni vakcina legyártása után az az ország kap először a szerből, amelyik előbb fizet. Azt már most is lehet tudni, hogy az Európai Unióba nem szállít, s nem is fog szállítani az Omninvest - közölte Németh Zsolt.
A cég szóvivője csaknem egy hónapja arról tájékoztatta az MTI-t: a piac lefedettsége, illetve az eljárás drágasága miatt nem kezdeményezi a pilisborosjenői cég, hogy uniós engedélyt kapjon az általa gyártott oltóanyag. Hozzátette, hogy mivel öt nagy, influenza elleni vakcinát gyártó multinacionális cég áll szerződésben az uniós országok kormányaival, értelmetlen volna az Omninvestnek betörnie erre a piacra, ráadásul fel kellene vállalniuk egy két évig tartó, több tízmillió forintba kerülő engedélyeztetési eljárást.
Németh Zsolt közlése szerint cégük négy évvel ezelőtt már kilépett a nemzetközi piacra: több, harmadik világbeli országnak - közöttük Vietnamnak és Indonéziának - adták át a szezonális influenza elleni vakcina gyártási technológiáját.
Forrás: MTI