Magyar Bálint is a kisebb parlament ötlete mellett áll
Magyar Bálint szerint tisztességes eljárás lenne, ha a képviselők már most meg tudnának egyezni abban, hogy a 2014-es választásokon már kisebb legyen a parlament.
2009. november 10. kedd 17:53 - HírExtra
Az MTI-nek a kérdés kapcsán kedden Magyar Bálint azt mondta, hogy régóta napirenden van a parlamenti képviselők és az önkormányzati képviselők számának csökkentése. Hozzátette, hogy a nemzetközi összehasonlításokat nézve a hasonló nagyságú nemzeteknél a képviselők száma jóval kisebb.
Magyar Bálint úgy fogalmazott, hogy furcsa konszenzus alakult ki a parlamenti pártok között, mert mindenki egyetért a 200-250 fős parlamentben, de "szinte lehetetlen lépni ebbe az irányba". Emlékeztetett arra, hogy három képviselőtársával közösen márciusban adtak be egy MDF-es és SZDSZ-es közös javaslatot, amely a 200 fős parlament létrehozását segíti. Ezek nyomán a képviselők száma 200 fő lenne, és a rendszer a jelenleginél arányosabbá válna - hívta fel a figyelmet.
Három változatot terjesztettek be: az első szerint egy tisztán országos lista alapján osztanák szét a mandátumokat, a második összesen hét, a választók száma szerint arányos, helyi regionális listára osztaná az országot és ezekről a listákról kerülnének be a politikusok a parlamentben. A harmadik alternatíva egy vegyes rendszert jelentene, amely 100 egyéni képviselői és 100 listás hellyel számol.
Ebben a rendszerben viszont csak egyéni képviselőjelöltekre lehetne szavazni. A száz listás helyet az egyéni képviselőjelöltekre leadott szavazatok összesítése után, azok arányában osztanák el a pártok között - sorolta fel a változatok ismérveit a liberális politikus.
Magyar Bálint hangsúlyozta, hogy a benyújtott javaslatok az ötszázalékos bekerülési küszöböt nem érintik, és nem foglalkoznak külön a jelöltállítás, tehát például az ajánlószelvény gyűjtés módszerével.
A politikus azt mondta, hogy miután a Parlament csak most tűzte napirendre a javaslatot, ezért azt, még annak elfogadása esetén sem lehetne a 2010-es választásokon alkalmazni. Véleménye szerint viszont tisztességes eljárás lenne, ha a jövő évi voksolás előtt már meg lehetne állapodni a 2014-es választási eljárásokban.
Ugyanakkor kijelentette, hogy mindhárom verzió mellett és ellen is szólnak érvek. Alapvető kérdésnek nevezte viszont, hogy a pártok csak propagandacélokra használják ki, hogy a kisebb parlamentről beszélnek, vagy élnek az eséllyel, és meg is fognak egyezni egymással.
Forrás: MTI