A nagykövetek segítő szándékkal írták állásfoglalásukat
Jeffrey D. Levine, az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének ügyvivője szerint állásfoglalásukat segítő szándékkal fogalmazták meg, a nyilatkozat a magyarországi üzleti légkört, Magyarország érdekeit szolgálja.
2009. november 23. hétfő 20:08 - HírExtra
Az amerikai ügyvivő azután nyilatkozott hétfőn az MTI-nek, hogy Bajnai Gordon miniszterelnök találkozott azzal a kilenc nagykövettel, akik a múlt szerdán közös nyilatkozatban hívták fel a figyelmet a magyarországi befektetői klímát kedvezőtlenül befolyásoló tényezők veszélyeire.
A konzultációt azután kezdeményezte a kormányfő, hogy a nagykövetek közleményükben aggodalmuknak adtak hangot több "nem transzparens" viselkedéssel kapcsolatban a közszolgáltatások, műsorszolgáltatások és az országos közlekedési infrastruktúra egyes területein. A miniszterelnök azért kezdeményezte a személyes találkozót, hogy a nagyköveteknek személyesen is legyen lehetőségük kifejteni aggályaikat.
Jeffrey D. Levine az MTI-nek azt mondta, túlzás lenne azt állítani, hogy Magyarországon veszélyben lennének a külföldi befektetések. Ugyanakkor az ország nemzetközi megítéléséről van szó, hiszen "minden vállalat alaposan tájékozódik, mielőtt külföldi befektetésekbe kezd" - tette hozzá.
Mint közölte, a Budapesten működő külképviseletek vezetői közül több nagykövet az úgynevezett Transparency Group tagjaként évek óta figyelemmel kíséri a magyarországi gazdasági élet átláthatóságát. "Olyan témáról van szó, amelyen együtt dolgozunk a kormányzattal és a társadalom más részeivel" - mondta, hozzátéve, hogy mindössze "némi aggodalomról van szó, magyarországi döntések sorozata miatt".
Hangsúlyozta, hogy a november 18-án nyilvánosságra hozott állásfoglalást "Magyarország barátai adták ki, akik ezzel segíteni akarnak".
A hétfői, a kormányfővel folytatott tanácskozásról, amelyen kilenc ország nagykövete is részt vett, elmondta, hogy a miniszterelnök részéről "igazi nyitottságot és a problémára való érzékenységet" tapasztaltak, és "olyan párbeszéd kezdődött, amely remélhetőleg hasznos lesz Magyarország számára."
Arra a kérdésre, hogy a két országos rádiófrekvencia pályázata és az, hogy ezen az amerikai tulajdonú Sláger Rádió nem nyert, szerepet játszott-e az amerikai aggodalmak megfogalmazásában, Jeffrey D. Levine elmondta, hogy nem ez volt az ok.
Az amerikai követség ügyvivője hangsúlyozta azt is, hogy a nagykövetek állásfoglalása semmi esetre sem a magyar kormány ellen szólt, "csupán az aggodalmak megfogalmazásáról volt szó".
Az MTI a brit nagykövetséget is megkereste a témában. A követség egyik munkatársa elmondta, hogy a Bajnai Gordonnal folytatott megbeszélésről a sajtó képviselői előtt elhangzottakhoz a nagykövetség nem kíván semmit hozzátenni.
Forrás: MTI