Csornán is tarolt a Fidesz
Érvényes volt a vasárnap tartott időközi országgyűlési képviselő-választás Csornán, ahol a Fidesz-KDNP jelöltje, Gyopáros Alpár győzött 79,71 százalékos szavazati aránnyal.
2009. november 23. hétfő 06:50 - HírExtra
Döbrössy Adrienn elmondta: az ötven települést lefedő csornai és környéki időközi országgyűlési képviselő-választás második fordulójában a választásra jogosultak 25,19 százaléka, 11.373 választópolgár adta le szavazatát,. Ez a 19 század százalék - amellyel végül meghaladták az érvényességhez szükséges 25 százalékos részvételi arányt - körülbelül 80 szavazót jelent - tette hozzá.
A vasárnapi voksoláson a legtöbb szavazatot (a voksok 79,71 százalékát) a Fidesz-KDNP jelöltje, Gyopáros Alpár kapta. A második legtöbb szavazatot (10,53 százalékot) Takács Krisztián, a Jobbik Magyarországért Mozgalom jelöltje kapta. Harmadik az MSZP-s Balogh Csaba lett, ő a szavazatok 4,64 százalékát kapta. Demjén Mihályné, a Civil Mozgalom jelöltje 3,87 százalékot, a MIÉP-es Molnár Tivadar 1,26 százalékot kapott. A két héttel ezelőtti első fordulóban ugyanez volt a sorrend.
A 11 ezer 373 szavazatból az előzetes adatok szerint 11 ezer 306 volt érvényes.
Győr-Moson-Sopron megye 5. számú országgyűlési egyéni választókerületében azért kellett új országgyűlési képviselőt választani, mert Áder János, a térség parlamenti képviselője mandátumot szerzett a júniusi európai parlamenti választáson, és lemondott az országgyűlési képviselőségről.
A választás első fordulóját két héttel ezelőtt tartották, de az érvénytelen lett, mivel a választásra jogosultak mindössze 21,75 százaléka járult az urnákhoz az érvényes szavazáshoz szükséges több mint 50 százalék helyett. Akkor Gyopáros Alpár a szavazatok 73 százalékát kapta.
Gyopáros Alpár megválasztása után azt mondta az MTI-nek, hogy a csornaiak, a Csorna környékiek tették le Magyarország új jövőjének alapkövét a vasárnapi időközi országgyűlési választás eredményével. Felhívta a figyelmet arra, hogy az időközi választások sajátossága Magyarországon, hogy az esetek nagy százalékában a második fordulóban az emberek kevesebben mennek el szavazni, mint az elsőben, Csornán és környékén azonban ez pont fordítva történt.
A politikus szerint a csaknem 80 százalékos eredmény ismeretében kijelenthető, hogy a csornaiak világos üzenetet fogalmaztak meg a szocialistáknak, a Bajnai-kormánynak: azt, hogy elegük van abból, ami ebben az országban folyik, elegük van a közönyből, az apátiából, ami jelentős részben a szocialista kormányzat ténykedéséből fakad és másfajta jövőt képzelnek el az emberek.
"Büszke vagyok a csornaiakra, hiszen a mostani választási eredmény már egy új jövő lehetséges megalapozást vetíti előre jövő tavasszal, amikor is reményeim szerint felállhat egy új kormány, Orbán Viktor vezetésével. És azért is büszke vagyok a csornaiakra, mert vasárnap ők tették le az új jövő alapkövét" - nyilatkozta.
A Fidesz elnöki stábjának vezetője, Szijjártó Péter a csornai választás eredményéről szólva sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: "van egy párt, amelyik 4,64 százalékot ért el, és ezt úgy hívják, hogy Magyar Szocialista Párt".
A Győr-Moson-Sopron megyei választókerület eredményével összefüggésben azt mondta: sikertelennek bizonyultak mindazok, akik a részvételtől való távolmaradásra buzdítottak mindenkit. "Számunkra ez egy becsületbeli ügy volt, hiszen a Fidesz szerint nem lehet Magyarországon egyetlenegy város, falu, sőt egyetlenegy polgár sem, amely parlamenti képviselet nélkül marad akár egyetlen napra is" - tette hozzá.
Nyakó István, az MSZP szóvivője a választás eredményét értékelve azt mondta az MTI-nek: a nagyon alacsony részvételi arány azt mutatja, hogy a választók többsége az otthon maradásával szavazott Csornán. Hozzátette: kérdés, hogy az otthon maradottakat tudja-e majd mozgósítani az MSZP a jövő évi országgyűlési választásokon. Mindenképpen az a feladatunk, hogy mozgósítsuk őket - fűzte hozzá.
Kiszely Zoltán politológus szerint meglepetés, hogy a csornai időközi országgyűlési képviselő-választás érvényes lett, a politológus az MTI-nek úgy nyilatkozott: Csornán a fideszes szavazók magas választói részvétele miatt sikerült átlépni az érvényességi küszöböt, a bizonytalanok és a baloldali szavazók viszont otthon maradtak.
Forrás: MTI