2024. november 23. - Kelemen, Klementina

Retkes: politikai értelemben szűnt meg az SZDSZ-frakció

Az SZDSZ frakciója hétfőn politikai értelemben megszűnt - jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Retkes Attila.
2009. november 30. hétfő 19:50 - HírExtra
A párt elnöke a Parlament épülete előtt viszont azt is elmondta, hogy az SZDSZ-nek és a párt egyetlen testületének sincs hatása közjogilag a parlamenti képviselőcsoportra.
Hozzátette: "politikai értelemben azonban az az SZDSZ-frakció, amely évek óta lehetetlenné tette a hiteles mértékadó, liberális politika megvalósítását, a mai napon beteljesíti ezt a dicstelen küldetését azzal, hogy a 2010. évi egyébként elfogadhatatlan költségvetést többségében megszavazza." Kijelentette, hogy ez a megállapítása nem vonatkozik azokra a frakciótagokra, akik nemmel voksolnak a büdzsére.

Az eseményt eredetileg a Parlamentbe hirdették meg, de a sajtótájékoztatót végül az épületen kívül, az Országgyűlés VII-es kapuja előtt tarthatták meg. Az MTI úgy tudja: ennek az az oka, hogy az Országgyűlés elnökének egy 2005-ös rendelete alapján a Házban csak a frakciók, a bizottságok és az Országgyűlés vezetése tarthat sajtótájékoztatót.

Retkes Attila az újságírókkal közölte, hogy a párt szeretné visszanyerni a választók bizalmát és a társadalmi hitelességét.

Az SZDSZ elnöke azt is kijelentette, hogy az SZDSZ - mint párt - a vezető szerveinek korábbi döntéseihez igazodva nem támogatja a költségvetés elfogadását. Azt mondta, ennek az az oka, hogy a büdzsé sérti az egyenlő teherviselés elvét, hátrányosan érinti az elesetteket, nem ad választ a munkanélküliség problémáira, nem segíti a kis- és középvállalkozásokat, ellehetetleníti a települési intézményeket. Mint megjegyezte, hogy a büdzsében vázolt makropálya sem tartható.

Arra a kérdésre, hogy a házszabály szerint egy frakció akkor szűnik meg, ha tíz fő vagy ennél kevesebb esetén a megalakuláskori alá esik a létszáma, illetve ha a testület feloszlatja magát, azt felelte, hogy politikai értelemben igaz az az állítása, hogy az SZDSZ-nek már nincs frakciója. "Az a 10-12 ember, aki az SZDSZ nevében szavaz, nagyon sok kárt okozott nemcsak a magyar társadalomnak, hanem a liberalizmusnak is" - jelentette ki. Hozzátette, hogy például azokra gondol, akik elfogadják majd a büdzsét.

Ennek kapcsán az MTI kérdésére, amely szerint a frakció a korábbi esetekben a párt vezető szervezeteinek döntése alapján szavazott, azt mondta, "én is olvastam erről mindenféle kimutatásokat, szerintem ez nem így van". Hozzátette, véleménye szerint az a lényeg, hogy a választópolgárokban 2006 és 2009 között az tudatosult, hogy az SZDSZ megfelelő társadalmi párbeszéd nélkül próbál végigerőltetni reformokat, hogy sokszor arrogánsan politizál, következetlen, és hogy a legutóbbi időben sokszor kritikátlanul kitart egy olyan kormányprogram mellett, amely meggyőződésük szerint nem szolgálja az ország érdekét.

Arra a kérdésre, hogy kizárják-e az igennel szavazó képviselőket, úgy felelt, "láttam az interneten, hogy megint a kisgazdásodásról cikkezett a nem túl barátságos sajtó", de - mint hangsúlyozta - a politikusoknak semmilyen szankcióra nem kell számítaniuk. Megjegyezte, hogy 2010-ben viszont ezek a politikusok már nem lesznek a párt képviselőjelöltjei.

Szintén kérdésre válaszolva azt mondta, biztos abban, hogy az SZDSZ az egyetlen liberális párt Magyarországon.

Arra a felvetésre, hogy több politikus, köztük az országos tanács (ot) elnöke is azt nyilatkozta, nem látta azt a frakció megszűnéséről szóló közleményt, amelyen aláíróként szerepelnek, azt felelte, hogy Skaliczky Andrea "természetesen aláíróként jegyzi ezt a közleményt, minden ezzel ellentétes hír dezinformáción alapul". Közölte, hogy az aláírók közül egyedül Németh Kálmán Vas megyei elnök az, "aki először támogatásáról biztosította a dokumentumot, aztán meggondolta magát".

Az MTI felvetésére, mely szerint Skaliczky Andrea korábban ezzel ellentétben azt nyilatkozta, hogy nem látta az állasfoglalást, és azt nem is hagyta jóvá, azt felelte, megkéri az MTI tudósítóját: hívja fel az ot elnökét vagy nézze meg őt egy televízióműsorban, ahol tudomása szerint éppen erről a kérdésről fog majd nyilatkozni.
Az SZDSZ vezetői hétfőn hoztak nyilvánosságra egy közleményt, amelyben annak a meggyőződésüknek adnak hangot, hogy a párt parlamenti frakciója megszűnt.

Az MTI ezt követő érdeklődésére Skaliczky Andrea, az országos tanács elnöke azt mondta, "miután a közleményt én sem láttam, nekem két mondatot mondtak róla, hogy kimenne valamilyen közlemény, kértem, hogy küldjék át a szövegét". Hozzátette, hogy egy tárgyaláson ül, ezért nem látta az állásfoglalást, és nem is adta hozzá a jóváhagyását.
Németh Kálmán azt mondta, hogy közvetlenül az MTI megkeresése előtt, de már annak megjelenése után olvasta a közleményt. A párt Vas megyei elnöke közölte, hogy nem ismerte teljes egészében az állásfoglalást, és meg van lepve, hogy a neve szerepelt azon.

Az ő véleménye szerint ugyanis a nyári küldöttgyűlésen megválasztott "idézőjelbe tett Új SZDSZ-nek" nincs országgyűlési frakciója, mert a Retkes Attila elnök által kért támogatást mindösszesen a frakció öt tagja írta alá. Hozzátette, hogy az elnökválasztást követően pedig többen kiléptek a pártból, illetve jelezték, hogy nem támogatják az elnök programját. Megjegyezte, hogy miután az Országgyűlésben öt ember nem hozhat létre frakciót, ezért álláspontja szerint az nem is szűnhet meg.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását