2024. november 23. - Kelemen, Klementina

Titkosak maradnak a mágnesszalagok?

Gulyás József szerint a kormány nem akarja kutathatóvá tenni a mágnesszalagokon tárolt egyes adatokat és szakmai civil kontrollt sem kíván biztosítani az előhívott információk újraminősítése során.
2009. december 17. csütörtök 16:43 - HírExtra
A független képviselő MTI-nek csütörtökön elmondta: a kormányszóvivő szerdai nyilatkozataiból az derül ki, hogy a kabinet egyelőre nem akarja nyilvánosságra hozni a szalagok tartalmát, ráadásul a dokumentumok értékelését is civil kontroll mellőzésével kívánja a Nemzetbiztonság Hivatalra bízni, és ez az eljárás számára teljes mértékben elfogadhatatlan. Emlékeztetett arra: korábban az előző kormány képviselője, de az új kormányfő, Bajnai Gordon is ígéretet tett arra, hogy a mágnesszalagokról kinyert információk értékelésébe Kenedi János történészt, illetve a bizottságának tagjait is bevonják.

Gulyás József szerint a Kenedi-bizottság éppen azt tárta fel a több mint egy évvel ezelőtt nyilvánosságra került jelentésében, hogy a nemzetbiztonsági szolgálatoknál túl sok iratot indokolatlanul tartottak vissza. Ennek szabályozására "dossziétörvényt" kellene hozni - tette hozzá.

A 18 mágnesszalagon rögzítették az elmúlt rendszer titkos szolgálatai az állambiztonsági iratok több fontos, korábban elveszetnek hitt dokumentumát. Az NBH-s szalagokon található egyebek között az állambiztonsági szervek operatív nyilvántartása és az úgynevezett hálózati nyilvántartás. A szalagokat korábban 2060-ig titkosították.
Szollár Domokos kormányszóvivő szerdán számolt be arról, hogy sikeresen, adatvesztés nélkül sikerült lementeni a szalagokon tárolt adatokat. Hangsúlyozta: az archiváló bizottság az adathordozókon rögzített minősített adatok tartalmi vizsgálatára, megismerésére nem volt jogosult.

A Kenedi János történész által vezetett, a pártállam állambiztonsági iratainak feltárására létrejött, történészekből, levéltárosokból álló Kendei-bizottság munkájának egyik fontos eredménye volt, hogy kiderült, megvannak azok a 2060-ig titkosított mágnesszalagok, amelyekre az elmúlt rendszer állambiztonsági adatállománynak fontos iratait, így például az ügynöklistáikat, illetve a célszemélyek adatait vitték fel a szervek akkori munkatársai.

Bajnai Gordon miniszterelnök november 23-án a parlamentben egy hozzá intézett képviselői kérdés kapcsán azt közölte: lezárult az a technikai folyamat, amely során a szóban forgó mágnesszalagok tartalmát átmentik. A bizottság pedig december 15-én számol be a szalagok tartalmáról - mondta akkor a kormányfő.

Idén márciusban kezdte meg munkáját az az informatikusokból álló bizottság, amelynek azt kellett megállapítania, hogy a pártállami rendszer legmagasabb szintű minősítéssel rendelkező állambiztonsági adatait tartalmazó mágnesszalagokat lehet-e olvasni, illetve digitalizált formában lementeni. Ebben a bizottsági munkában a Kenedi János vezette grémium nem vett részt.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását