2024. november 23. - Kelemen, Klementina

Korlátlan hitelvonal a Freddie Mac és a Fannie Mae számára

A következő három évben korlátlanul juthat állami hitelhez a két legnagyobb amerikai jelzáloghitel-finanszírozó, a Freddie Mac és a Fannie Mae.
2009. december 25. péntek 14:07 - HírExtra
Az eddigi 200-200 milliárd dolláros hitelkorlátot feloldották - közölte az amerikai pénzügyminisztérium, azzal indokolva a döntést, hogy meg akarják mutatni a piacoknak: szorosan az államilag ellenőrzött hitelintézetek mögött állnak. Eddig a két intézmény összesen 111 milliárd dollár állami hitelhez jutott. A Freddie Mac és a Fannie Mae 2008 szeptembertől áll állami ellenőrzés alatt. A testvérintézmények élére kinevezett kormánytisztviselő, Edward DeMarco a szenátus bankügyi bizottságában októberben tartott meghallgatáson elmondta: a bizonytalan konjunkturális kilátások, a lakásárak alakulása és a jelzáloghitel állomány további romlása miatt a társaságok helyzete változatlanul nehéz.

A szenátusi bizottság becslése szerint összesen mintegy 400 milliárd dollárnyi közpénzt emészthet fel a két vezető jelzálog-finanszírozó stabilizálása.

Az 1938-ban alapított Fannie Mae - Federal National Mortgage Association, vagyis Országos Szövetségi Jelzáloghitel Társulás - és az 1970-ben létrehozott Freddie Mac - Federal Home Loan Mortgage Corporation, azaz Szövetségi Lakáskölcsön Részvénytársaság - egyaránt úgynevezett kormány szponzorálta vállalkozás, vagyis magántőkével, magáncégként működik, de törvényben rögzített alapokmánnyal és céllal. Feladatuk a jelzáloghitelezés finanszírozásának biztosítása: felvásárolják az elsődleges hitelező pénzintézetektől a jelzálog-követeléseket, majd ezekre építve származékos termékeket - jelzáloghitellel fedezett értékpapírokat - terítenek a szabadpiacon, ily módon biztosítva és növelve az elsődleges jelzáloghitelezés tőkeforrását.

A rendszer megfelelően működött egészen a válság elmélyüléséig, amikor hirtelen mindkét társaság a szakadék szélén találta magát, és csak állami segítséggel sikerült megmenekülnie. Így kerültek állami felügyelet alá, és a Fehér Házban azóta gondolkodnak további sorsukon. Barack Obama elnök környezetéből származó korábbi értesülések szerint konkrét javaslatok jövő február előtt nem várhatók. Sok mindenről szó lehet, akár arról, hogy állami ügynökségbe szervezik a két céget, de akár arról is, hogy feldarabolják és értékesítik azokat.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását