2024. november 23. - Kelemen, Klementina

Humanitárius segélyt szállított Haitire a SAC

Humanitárius küldetést hajtottak végre a többnemzetiségű Stratégiai Légiszállítási Képesség (SAC) elnevezésű program keretében hétfőn, amikor elsősegély-készleteket és felszereléseket szállítottak a földrengés sújtotta Haitire - közölte a budapesti amerikai nagykövetség az MTI-vel.
2010. január 19. kedd 19:40 - HírExtra
A SAC műveleti részének, a Nehéz Légiszállítási Ezrednek (HAW), amelynek a magyarországi pápai légitámaszpont a bázisrepülőtere, ez volt az első humanitárius segítséget nyújtó repülőútja.

A közlemény emlékeztet arra, hogy a HAW már több műveleti küldetést hajtott végre, például repültek a koszovói erők, illetve a NATO vezette afganisztáni nemzetközi erő (ISAF) támogatására is, ám a Haitire irányuló misszió fontos mérföldkő a SAC program számára.

A tájékoztatás szerint a misszióval összefüggésben Fredrik Hedén, a svéd légierő ezredese, helyettes ezredparancsnok azt mondta, hogy a humanitárius segítség mielőbbi eljuttatása alapvető fontosságú, halasztást nem tűrő feladat. Hangsúlyozta, hogy a SAC-ban részt vevő 12 ország együttműködésével gyorsabb és hatékonyabb segítséget tudnak nyújtani, mint ha az országok külön-külön cselekednének.

Az ezredes hozzátette, hogy az első küldetést Svédország kérte, de érkezett még Norvégiából, Dániából, Finnországból és Észtországból származó segély is. A soknemzetiségű személyzet tagjai mindent megtettek a küldetés sikeréért, és kollégáik Pápán keményen dolgoznak, hogy végrehajtsák a missziót - mutatott rá.

A közlemény kitér arra is: a többnemzetiségű konzorciumot három évvel ezelőtt hozták létre, hogy megvásároljanak három C-17 Globemaster III repülőgépet. A stratégiai légiszállítási flotta első C-17-es Globemastere 2009 júliusában ért földet Pápán, a második pedig szeptemberben érkezett. A harmadik SAC-gépet 2009 októberében szállították le.

A SAC-ban részt vevő országok közül 10 NATO-tagállam (az Egyesült Államok, Bulgária, Észtország, Magyarország, Litvánia, Hollandia, Norvégia, Lengyelország, Románia és Szlovénia), míg Finnország és Svédország a békepartnerségi program tagja.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását