Vége a globális válságnak?
A Coface nemzetközi hitelbiztosító a közelmúltban mintegy 20 országot minősített át, miután 2009 második felében a fizetésképtelenségi eljárások száma jelentősen csökkent.
2010. január 21. csütörtök 20:52 - HírExtra
Ez a gazdasági válság végét jelzi, azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni az esetlegesen kialakuló "újabb buborékok", lokális problémák veszélyeit - hívja fel a figyelmet a hitelbiztosító magyarországi leánycége. A hitelválság mintegy két évig tartott, ezt a Coface 2008 elején megjósolta, amikor a vállalati szektorban megjelenő fizetésképtelenségi eljárások számának megugrását tapasztalta.
A hitelbiztosító szerint a fizetésképtelenségi eljárások számának csökkenése egyértelműen a válság végét jelzi. Az eljárások számának mérséklődése összefüggésben van a gazdasági recesszió végével - állítják.
"Magyarországon azonban még ezek a jelek nem tapasztalhatóak, nálunk még inkább növekedés látható a fizetésképtelenségi eljárások számát tekintve" - mutatott rá Dercze Zoltán a Coface Hungary országigazgatója. Magyarországon a folyamatok késve érvényesülnek, még bizonytalan a kilábalás - tette hozzá.
A Coface a napokban mintegy 20 ország felminősítését jelentette be, ami tulajdonképpen az összes fejlett országot magában foglalja pár kivétellel. A kivételek közé tartozik az Egyesült Királyság és Olaszország, illetve a PIGS-országok, azaz Portugália, Írország, Görögország és Spanyolország. Ezek az országok mind A3-as besorolásban maradtak negatív megfigyelési listán.
A Coface szerint a 2010-es talpraállás a fejlett világban magas kockázatokkal jár a fenyegető buborékok miatt. A belső államadósság különösen veszélyes: igazából nem az államcsőd kockázata jelentős, hanem az, hogy megszorításokat kellene végrehajtani, azok pedig negatívan hatnak a növekedésre, és a cégek üzletmenetére. A kínai "túlkapacitásokra" figyelniük kell az üzletembereknek: a kínai cégek jelentős hitelállománnyal dolgoztak, de a válság hatására a kínai hatóságok úgy döntöttek, hogy korlátozzák a hitelfelvételt a túlkapacitásokkal rendelkező szektorokban.
Dercze Zoltán véleménye szerint nagy probléma az, hogy Magyarország a válságba igen rossz költségvetési helyzettel "lépett be", az Európai Unió több országában komoly állami kereslettel próbálják élénkíteni a piacot, ezt kötvénykibocsátással finanszírozzák, amelyek vonzóbbak lehetnek, mint a magyar kibocsátás.
Forrás: MTI