A Barents-tenger hatékonyan hűti az óceánokat: viszonylag csekély, 230 méteres mélysége ellenére több energiát ad le a légkörbe, mint bármely másik tenger az Északi-sark körül.
2010. február 25. csütörtök 09:28 - HírExtra
Négy norvég oceanográfus arról írt tanulmányt, hogyan reagál a Barents-tenger az óceánból érkező változó mennyiségű hőre. Az eredmények arról árulkodnak, hogy a tengerjég északabbra húzódása és a déli, nagyobb kiterjedésű nyílt vízfelület javarészt kompenzálja az 1990-es évek óta fokozódó hőáramlást - tudósít a ScienceDaily című tudományos hírportál (www.sciencedaily.com) az Ocean Science című szaklapban megjelent írásra hivatkozva, amely újszerű módon közelíti meg a Barents-tengert.
A tanulmány egyetlen energiaháztartássá egyesíti az óceánból jövő és a légkörbe távozó hőt. Az új becslések szerint a Barents-tengerbe áramló összes hőmennyiség 70 terrawatt (70 billió watt) körül alakul. A kutatók a Barents-tengert felosztották északi és déli részre, majd kimutatták, hogy a hőmennyiség egésze a déli részen távozik a légkörbe.
A napból bejövő rövid- és a kimenő hosszúhullámú sugárzás nagyjából egyensúlyban van. A Barents-tenger északi részét nemigen érik el az óceánból származó hő, ezért az télen hamar befagy.