Chilében katonák vigyáznak a rendre
Tízezer katona vonult be hétfőn a chilei Concepción és Maule tartományba, miután Michelle Bachelet elnök elrendelte, hogy a két tartományban a hadsereg vegye kezébe a rend fenntartását és vessen véget a földrengés után elszaporodott fosztogatásoknak.
2010. március 1. hétfő 16:16 - HírExtra
Az elnök parancsba adta a katonaságnak, hogy segédkezzen a vízellátás helyreállításában, az élemiszer és a takarók elosztásában és az utak járhatóvá tételében. Elrendelte, hogy az elektromos művek először a kórházakban és a menedékhelyeken állítsa helyre a szolgáltatást.
A legsúlyosabb károkat elszenvedett Concepción, Talca és Curicó városban tábori kórházakat állítanak fel. Bachelet elnök, aki március 11-én távozik hivatalából, kijelentette, hogy hazájának külföldről tábori kórházakra, pontonhidakra, víztisztító berendezésekre, valamint kárbecslőkre és mentőcsapatokra lenne szüksége.
A Richter-skála szerint 8,8-es erősségű földrengés halottainak száma hétfőre 711 lett, de Bachelet szerint az áldozatok száma emelkedni fog. Sokakat eltűntként tartanak számon. A katasztrófa okozta anyagi kár elérheti a 30 milliárd dollárt, ami a chilei GDP 15 százalékának felel meg - jelentette be az Equecat kárbecslő cég. Mintegy félmillió otthon vált lakhatatlanná.
A part menti halászfalvakban a földrengést követő cunami szinte mindent elpusztított, házakat és autókat rongált meg súlyosan. Egyedül Constitución településen 350 ember vesztette életét. A lakosok itt a tűzoltókon töltötték ki elkeseredettségüket, akik pedig vizet és teát osztottak közöttük.
Dél-Chile egyik legfontosabb kikötővárosa, Talcahuano Bio Bio környékén is szökőár söpört végig, hatalmas károkat okozott a kikötő berendezéseiben, kisodorva a halászhajókat a tengerből. Lloca faluban az árhullám lerombolta a tengerparti fesztiválra felállított vidámparkot. A Robinson Crusoe szigeten a hullámok 3 kilométerre hatoltak be San Juan Batista városba.
Chile legsúlyosabb károkat elszenvedő középső régiói a megrongálódott és eltorlaszolt utak miatt még mindig nehezen megközelíthetők. A mentési munkálatokat nagyban nehezítik az utórengések és a fosztogatók. Az újabb földmozgásoktól való félelmükben sokan a szabad ég alatt töltötték az éjszakát.
Forrás: MTI